Eko Igrzyska VANCOUWER 2010

Igrzyska olimpijskie przechodzą do historii głównie za sprawą rekordów olimpijskich i wyczynów sportowców. Jednak z zimowymi igrzyskami w Vancouver może być inaczej – to pierwsza olimpiada organizowana z taką dbałością o ekologię.

Medale z recyklingu

W sumie jest ich 1014, a wszystkie są dziełem Królewskiej Mennicy Kanady (Royal Canadian Mint). Każdy waży od 500 do 575 gram, co czyni je najcięższymi krążkami rozdanymi w historii zmagań sportowców. Do ich produkcji zużyto 2,05 kg złota, 1950 kg srebra oraz 903 kg miedzi. O czym mowa? Oczywiście o medalach, jakie zdobędzie 615 olimpijczyków i 399 paraolimpijczyków podczas zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpiady w Vancouver.

Złote, srebrne i brązowe krążki są niezwykłe z co najmniej kilku powodów. Nas najbardziej interesuje aspekt ekologiczny i tu niespodzianka: po raz pierwszy w historii zmagań olimpijskich metale zużyte do produkcji medali pochodzą w części z recyklingu. Metale dostarczyła firma Teck Resources Limited i jak zapewniają jej przedstawiciele zostały one odzyskane ze zużytych, elektronicznych podzespołów starych komputerów i telewizorów, które inaczej trafiłyby na składowisko. Jest to prawda, jednak jak to zwykle bywa z marketingiem, diabeł tkwi w szczegółach. A te ostatnie nie są już tak imponujące, na stronie firmy widnieje informacja, że z elektrośmieci pochodziło dokładnie: 1,52% zużytego złota, 0,122% srebra oraz 1,11% miedzi. Wiadomo, że igrzyska nie rozwiążą problemu elektrośmieci, mogą jednak przyczynić się do nagłośnienia idei odzyskiwania surowców.

To nie jedyna innowacyjność krążków olimpijskich – na medalach olimpijskich widnieją motywy związane z orką, a na paraolimpijskich z krukiem – zwierząt charakterystycznych dla fauny Kanady. Pofalowana powierzchnia medali (po raz pierwszy krążki nie są płaskie) ma nawiązywać do falującego oceanu i gór Kolumbii Brytyjskiej – słowem pierwotnej, nieskażonej przyrody. Do tego każdy medal jest unikalny i niepowtarzalny, bo nie ma dwóch identycznych wzorów.

ekologia.pl

Komentarze (118)

 • anon
  ujojfPlorm (niezweryfikowany)

  best way to make money online how to make more money make money how to make money as a kid how did jerry jones make his money

  where did nancy pelosi make her money how to make money fast make money how to make extra money from home how to make money on youtube

  http://omskucheba.ru/ - work from home

  kw. 15, 2020

Strony