Podpisanie umowy o dofinansowanie spalarni odpadów

W dniu 30 maja 2011 r. w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego doszło do podpisania umowy na dofinansowanie projektu budowy Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego pomiędzy przedstawicielem Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, Panią Małgorzatą Skuchą (Zastępczyni Prezesa) a Panem Tomaszem Lachowiczem (Prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o.), który reprezentuje beneficjenta pomocy.

Kwota dofinansowania wyniesie 255 mln złotych, co stanowi około połowę środków niezbędnych dla realizacji tego przedsięwzięcia. Pochodzą one z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego . Instytucją zarządzającą dotacjami na budowę Zakładów Termicznych w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie to musi zostać jeszcze zatwierdzone przez Komisje Europejską i uzyskać tzw. notyfikację niezbędną dla realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na 576 mln zł. Pozostałe środki mają pochodzić z emisji przez spółkę obligacji a także z pożyczki od NFOŚiGW.

Prace projektowe mają rozpocząć się na przełomie lat 2011/2012, tak by możliwe było wbicie „pierwszej łopaty” pod Zakład jeszcze w roku 2013. Instalacja ma zostać oddana do użytku w roku 2015.

Zakład Termiczny oprócz przekształcania odpadów w obróbce termicznej będzie produkować także energię elektryczna oraz cieplna, która będzie w stanie zasilić kilkanaście tysięcy gospodarstw domowy. Dlatego oprócz pożytku w postaci przekształcenia i zminimalizowania objętości odpadów będzie zarabiać na sprzedaży energii do miejskiej sieci cieplnej i sieci energetycznych.

Roczna zdolność przerobowa ZTUO to 150 000 Ton odpadów przy zastosowaniu dwóch równoległych linii technologicznych o wydajności max. 10 ton/godzina. Dzięki zastosowaniu wydajnych technologii odzysku ciepła będzie to instalacja oszczędna oraz efektywna ekonomicznie.

Instalacja będzie całkowicie bezpieczna dla środowiska ze względu na zastosowanie najnowocześniejszych i najwydajniejszych instalacji oczyszczalnia spalin.

Dzięki tej instalacji Szczecin będzie w stanie uniknąć kar grożących Polsce za deponowanie zbyt dużych ilości odpadów na składowiskach. ZTUO zostanie zbudowany na Ostrowiu Grabowskim na terenach przemysłowych Portu Szczecin.