Międzynarodowy Dzień Kota

Zdjęcie: 

" - Chciałem powiedzieć - wyjaśnił z goryczą Ipslore - że na tym świecie jest chyba coś, dlaczego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
Terry Pratchett "Czarodzicielstwo"

17 lutego, w samym środku zimy, obchodzony jest od niedawna Międzynarodowy Dzień Kota. Inicjatywa powstała we Włoszech, w Polsce pierwsze takie święto obchodzono w 2006r. w Łodzi. Trudno o lepszy moment na przypomnienie o losie tych zwierząt - zima bywa dla nich bardzo trudna. Właśnie dlatego w całej Polsce organizowane są wystawy rasowych kotów pod hasłem "Rasowce - Dachowcom" połączone z akcjami promującymi adopcje ze schronisk dla zwierząt, odpowiednią troskę o nie, a także zbieranie darów na rzecz bezdomnych kotów.

W trakcie obchodów wybierany jest Kociarz Roku. W poprzednich latach tytuł ten otrzymał m.in. prezydent Lech Kaczyński. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła Maryla Weiss, redaktor naczelna magazynu "Kocie sprawy", prywatnie właścicielka kilkunastu kotów.

Kot Domowy (łac: Felis silvestris catus) został udomowiony kilka tysięcy lat temu w celu tępienia myszy i szczurów. Gatunek prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem. Szybko okazało się, że tak naprawdę to kot oswoił człowieka - już w starożytnym Egipcie oddawano cześć bogini miłości i płodności Bastet, kobiecie o głowie kota, a koty mumifikowano tak samo, jak ludzi. W średniowieczu nastąpił zwrot o 180 stopni - koty uważano za stworzenia nieczyste i zabijano je na równi z czarownicami. Do dzisiaj przetrwały pochodzące właśnie z tej epoki zabobony dotyczące pecha, jakiego ma przynieść spotkanie z czarnym kotem lub możliwość 'zauroczenia' dziecka przez złośliwe kocisko.

Współcześnie kot to najpopularniejsze zwierzę domowe na świecie. Dożywa średnio 8 lat, żyjący w domu nawet do 20. Według statystyk wykastrowane zwierzęta żyją dłużej niż niewykastrowane.

Koty spędzają więcej czasu śpiąc niż będąc aktywnymi. Zwykle wypoczynkowi poświęcają około 14 godzin dziennie. Podczas snu zwijają się w 'kłębek' by nie tracić ciepła, a jest o co walczyć - normalna temperatura ciała kota to 38 st. Celsjusza. Właśnie dlatego tak przyjemnie jest trzymać mruczącego kotka na kolanach.

Od wielkich kotów domowi milusińscy różnią się nie tylko rozmiarem - potrafią mruczeć na wdechu i wydechu. Lwy, tygrysy i inne wielkie koty umieją jedynie ryczeć.

Z racji swojej tajemniczości koty od zawsze inspirowały artystów. Wielu bohaterów literackich to właśnie koty - diaboliczny Behemot u Bułhakowa, jeden z Muzykantów u Sapkowskiego, znikający Kot z Cheshire, który wskazuje drogę Alicji u Lewisa Carolla... Andrew Lloyd Webber napisał znany na Broadway'u musical Koty w oparciu o zbiór wierszy Koty (ang. Old Possum's Book of Practical Cats) autorstwa T.S. Eliota.