Green IT

Weszły w życie nowe, zaostrzone przepisy określające maksymalne zużycie energii przez komputery. Z tego tytułu Komisja Europejska spodziewa się w krajach Unii oszczędności energii w wysokości 22 TWh. Oszczędności powinny wzrastać przez następne 4 do 6 lat, a ich wielkość powinna być porównywalna do rocznego zużycia energii Irlandii.

Bardziej rygorystyczne normy dla komputerów spowodują dalsze 18 TWh oszczędności, jednak gdyby nowe normy objęły dodatkowo sprzęt peryferyjny, taki jak drukarki bądź faxy, oszczędności zwiększyłyby się o dodatkowe 4 TWh.

Znak ‘Energy Star’ to wyróżnienie przyznawane zainteresowanym firmom, produkty których spełniają ściśle określone normy energochłonności. Jego twórcą jest Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), która wprowadziła je w roku 1992, i od tego czasu stało się ono rozpoznawalnym standardem w całych Stanach Zjednoczonych. Unia Europejska wprowadziła ten standard dopiero w roku 2001.

Według EPA, sprzęt spełniający nowe normy będzie o 14% bardziej energooszczędny niż obecne modele opatrzone znakiem ‘Energy Star’. Jeszcze lepiej wygląda to dla komputerów; tutaj EPA prognozuje 30% do 60% oszczędności energii.

Nowe normy stanowią ważny element nowej strategii energetycznej UE. Jak powiedział EurActiv, Andris Piebalgs – komisarz ds. energii: „Energy Star to bardzo dobry przykład wymiernych oszczędności energii, spadku emisji CO2 w skali światowej i jednoczesnych oszczędności pieniędzy podatników i korporacji”.

Zarówno państwa członkowskie, jak i instytucje unijne zobowiązały się do wdrożenia przynajmniej tak rygorystycznych norm jak normy ‘Energy Star’. Komisja ma nadzieję, iż przyczyni się to do pobudzenia zakupów bardziej energooszczędnych urządzeń i w rezultacie pozwoli do roku 2020 zmniejszyć zużycie energii o 20%.

W planach komisji jest również wprowadzenie wkrótce podobnych norm dla innego sprzętu komputerowego np. serwerów, macierzy dyskowych.

Źródło: http://www.ekologia-info.pl/