Dzień bez samochodu

Bezpłatne przejazdy autobusem. Darmowe wypożyczanie rowerów. Policjanci rozdający zakładki do książek podczas kontroli drogowych. Rajdy i pokazy akrobacji rowerowych. Zielone bilbordy przy głównych arteriach miast. Te i wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców miast Polski
w Dniu bez Samochodui całym Tygodniu Zrównoważonego Transportu (16‐22 września) odbywających się pod hasłem „Popraw klimat swojego miasta” i koordynowanych przez Ministerstwo Środowiska.

16 września na ulice kilkudziesięciu miast
Polski wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. W 11 miastach, w centrach i na drogach wylotowych,zobaczymy zielone bilbordy z hasłem „Nie jeżdżę samochodem do kiosku”. Z okazji Dnia bez Samochodu (22 września)zarówno największe miasta Polski,jak i te małe zaoferują swoim mieszkańcom coś specjalnego. W wielu miejscowościach część ulic zostanie zamknięta dla samochodów osobowych. W zamian na tej przestrzeni odbędą się pikniki rodzinne i festyny. Najwięcej atrakcji przewidzianych jest dla najmłodszych „ekologów”:
zajęcia plastyczne, konkursy, sadzenie drzewek, pokazy filmów, atrakcyjne nagrody.W działania zaangażowani zostaną też policjanci i straż miejska – jednak nie po to by karać, ale zachęcać kierowców do rezygnowania z jazdy samochodem, zwłaszcza na krótkich dystansach i wybrania autobusu, tramwaju lub roweru. W wybranych salonach Empiku osoby kupujące książki dostaną specjalne zakładki „ZACZYTANI… w autobusie i w tramwaju”. Jazda komunikacją miejską nie musi być nudna. Droga do pracy komunikacją publiczną to doskonała okazja do zanurzenia się w ulubionej lekturze. Samodzielna podróż samochodem kosztuje więcej pieniędzy i nerwów, a także szkodzi środowisku. Kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to największa taka inicjatywa w Europie. W tym czasie tysiące miast i miasteczek z całego kontynentu łączy się we wspólnych działaniach na rzecz ochrony środowiska. Stwarza ona okazję do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie komunikacji publicznej, pieszej i rowerowej oraz promocji miasta jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu. W Polsce kampania koordynowana jest przez Ministerstwo Środowiska. Więcej informacji o kampanii oraz miastach uczestniczących można znaleźć na stronie internetowej www.mos.gov.pl.

Źródło: Biuro prasowe Ministerstwa Środowiska
Tel.: (022) 57‐92‐878,
e‐mail: biuro.prasowe@mos.gov.pl,
www.mos.gov.pl