EkoTrendy / Producent Skrzynek Lęgowych i Budek dla Ptaków Oraz Schronów Dla Nietoperzy

Producent Skrzynek Lęgowych i Budek dla Ptaków Oraz Schronów Dla Nietoperzy

EkoTrendy.pl sklep internetowy poświęcony ochroni ptaków i nietoperzy w którym oferujemy budki i skrzynki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy. Jesteśmy producentem skrzynek lęgowych i budek dla ptaków. Cieszymy się, że trefiłeś właśnie do nas! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czym zajmuje się zespół EkoTrendy.pl
Naszą pasją są ptaki, dlatego wytwarzamy najwyższej jakości budki i skrzynki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy

Jesteśmy młodą, prężnie rozwijającą się firmą oferującą sprzedaż budek i skrzynek lęgowych dla ptaków. Nasz zespół to grupa ornitologów z wieloletnim doświadczeniem ornitologicznym, specjalizujących się w zakresie kompensacji przyrodniczej. Budki lęgowe dla ptaków wykonane są z polskiego drewna sosnowego najwyższej jakości, zgodnie ze wskazaniami ornitologów. W ten sposób staramy się spełniać wygórowane oczekiwania zarówno inwestorów jak i oczekiwania przyszłych mieszkańców budek lęgowych.

Na co dzień pracujemy jako ornitolodzy i pomagamy w prawidłowym przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego w zgodzie z przyrodą oraz w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

Sklep internetowy EkoTrendy.pl powstał z zamiłowania do ptaków. Naszym celem jest stworzenie możliwości szybkiego zakupu budki lęgowej, przez którą użytkownik będzie mógł cieszyć się na co dzień towarzystwem dzikich ptaków.

Wybierz nasze budki lęgowe dla ptaków – wspieraj lokalne rzemiosło.

Budki lęgowe dla ptaków wykonywane są w rodzinnym zakładzie stolarskim. Do produkcji budek i skrzynek lęgowych używamy wyłącznie polskiego drewna sosnowego. Drewno to jest najpierw suszone, a następnie wykonywane są z niego budki lęgowe dla ptaków. Dzięki temu budki lęgowe po zamontowaniu zachowują swoje kształty i nie wypaczają się, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Proces produkcji

Drewno którego używamy, pochodzi z pobliskiego tartaku. Materiał ten, zanim do nas trafi jest poddawany procesowi suszenia. Jest to ważny etap ponieważ budka lęgowa dla ptaków wykonana z drewna wilgotnego w trakcie eksploatacji i naturalnego suszenia mogłaby pękać oraz mógłby sie na niej rozwinąć grzyb. Po otrzymaniu drewna z tartaku, każdą deskę przeglądamy wyszukując ubytków i pęknięć. Takie drewno zostaje przez nas odrzucone na samym wstępie, ponieważ zrobiona z niego budka lęgowa szybko uległaby dalszemu pękaniu, stając sie mniej atrakcyjnym schronieniem dla ptaków. Po przejściu wstępnej oceny, deskę poddajemy heblowaniu, co pozwala nam otrzymać budulec równy, o wymaganej grubości 2 cm.

Następnym etapem jest wycięcie poszczególnych elementów, to jest ścian, podłogi i dachu budki. Używamy do tego piły formatowej, dzięki której każdy element jest przycięty z bardzo dużą dokładnością. Ważne jest, aby z każdej deski wyciąć maksymalną ilość fragmentów, które wykorzystamy w budowie budki. Generuje to niewielką ilość odpadów, czym proces powstawania schronienia staje sie bardziej przyjazny środowisku. Gdy kolejne elementy są już wycięte, przechodzimy do procesu składania. Podstawowym narzędziem jest tu młotek, a materiałem gwoździe. Zbijając wycięte wcześniej ścianki, powstaje nasz produkt końcowy, budka lęgowa dla ptaków.

 

Poznaj wytwarzane przez nasz zespół budki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy

Budki lęgowe dla ptaków

Nasze budki lęgowe tworzone są według przyjętych przez ornitologów standardów odnośnie wielkości samej budki, grubości użytego drewna, średnicy otworu wlotowego czy też prostego montażu. W dzisiejszym świecie, w obszarach wiejskich sady często zastępowane są łąkami czy polami uprawnymi, a stare budynki są wyburzane lub poddawane renowacji. W miastach ten proces dotyczy starych kamienic. W ten sposób ptaki zakładające w nich gniazda tracą swoje siedliska lęgowe. Jedną  z możliwości pomocy im w utrzymaniu swojej populacji w naszym sąsiedztwie jest montaż budek lęgowych dla ptaków.

Budka lęgowa ma za zadanie stworzenie przyjaznej przestrzeni dla ptaków do założenia gniazda. Musi być ona bezpieczna, zamontowana w takim miejscu, aby nie dostały się do niej koty, kuny czy inne drapieżniki mogące spowodować spustoszenie wśród jaj czy pisklaków. Tylko taka skrzynka ma szanse być zasiedlona. Przed założeniem gniazda ptaki sprawdzają potencjalne miejsca pod względem bezpieczeństwa, a gdy się okaże, że budka jest zamontowana np. za nisko, żaden ptak nie zdecyduje się na założenie w niej gniazda gdyż może to doprowadzić do zniszczenia lęgu przez drapieżniki.

Budki lęgowe często stosowane są jako element dekoracyjny w ogrodach przydomowych czy na działkach. Wartość wizualna takiej skrzynki lęgowej dla ptaków znacząco rośnie w momencie jej zasiedlenia. 

Skrzynki lęgowe są również jednym ze sposobów kompensacji przyrodniczej szkody, powstałej w wyniku wycinki drzew, termomodernizacji budynku zasiedlonego przez ptaki (np. jerzyki czy wróble, które często w szczelinach pod dachem zakładają gniazda) czy wyburzenia starych budowli. W takich przypadkach ornitolog prowadzący nadzór ornitologiczny nad inwestycją zaleca powieszenie odpowiedniej ilości budek lęgowych, w zależności od wielkości wyrządzonej szkody.

W zależności od typu budki, zajmować będą ją różne gatunki ptaków.

  • Budka lęgowa typu A czy A1 odpowiednia będzie dla mazurka, wróbla, pleszki, czubatki czy muchołówki,
  • Budka lęgowa typu B zamieszkana powinna zostać przez dudka, dzięcioła dużego lub średniego czy szpaka,
  • Budka lęgowa typu D to idealne miejsce dla dudka, gągoła, kawki czy puszczyka zwyczajnego, 
  • Specjalnym typem budki lęgowej jest budka lęgowa dla jerzyka - budka typu J, posiadająca podłużny otwór. Preferowana jest szczególnie właśnie przez ten gatunek ptaka.

Schrony dla nietoperzy

Nietoperze, podobnie jak ptaki, są stworzeniami chronionymi przez prawo. Swoją obecnością wpływają pozytywnie na różnorodność biologiczną w miastach. Są dobrym środkiem do walki z uciążliwymi dla nas komarami, muszkami i innymi drobnymi owadami, które nie raz podgryzają ludzi spędzających wolne chwile w parku podczas letnich, wieczornych spacerów. Nietoperze zasiedlają budynki przez cały rok w ciepłe miesiące traktując je jako schronienie dla nietoperzy na dzień, natomiast zimą jako miejsce zimowania. Często tracą one swoje siedliska w miastach wskutek termomodernizacji. Aby zachować populacje nietoperzy proponujemy dwa typy schronów dla nietoperzy:

  • schron dla nietoperzy wykonany z płyty OSB
  • schron dla nietoperzy wykonany z trocinobetu

Schrony dla nietoperzy stosuje się w trakcie termomodernizacji budynków, montując je na ścianie, zanim zostanie ona ocieplona. Ekipa prowadząca prace okleja schron dla nietoperzy cieńszą warstwą styropianu pozostawiając niewielką szczelinę na wlot. Tak przygotowane miejsce jest atrakcyjne dla tych małych ssaków. Zainstalowanie schronów dla nietoperzy w nowobudowanych budynkach stwarza miejsce do założenia kolonii dla nowych osobników, natomiast schrony te instalowane w ramach termomodernizacji budynku stanowią miejsca zastępujące załatane w budynku szczeliny, dając tym samym nietoperzom możliwość utrzymania kolonii, bez potrzeby przeprowadzki.

Proponowane przez nas schrony dla nietoperzy są idealnym miejscem dla większości gatunków występujących w polskich miastach, między innymi dla mroczka późnego czy karlika malutkiego.

Wyznając zasadę - przez zabawę do nauki, w naszej ofercie znajdą się również budki lęgowe i karmnik do samodzielnego montażu przez dzieci.

Jest to produkt skierowany zarówno do rodziców jak i do szkół. Zamawiając budkę lęgową do samodzielnego składania otrzymują od Państwo gotowe elementy drewniane oraz niezbędne części. W ten sposób można połączyć zabawę, jaką niewątpliwie jest dla dziecka składanie własnej budki lęgowej, z nauką poszanowania przyrody, cierpliwości i precyzji, ponieważ tylko dobrze złożona skrzynka lęgowa spełni swoją rolę w ogrodzie czy na szkolnej ścianie. Ponadto, w przypadku składania budki lęgowej w domu, co dla rodzica jest najcenniejsze, spędzi on czas wspólnie ze swoim dzieckiem tworząc nowy element wystroju ogrodu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą budek lęgowych dla ptaków.

 

Poznaj 5 argumentów, dlaczego warto wybrać nasze budki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy

  1. Nasze budki i skrzynki lęgowe dla ptaków oraz schrony i budki lęgowe dla nietoperzy są wytwarzane z polskiego drewna sosnowego.
    Drewno pozyskujemy z pobliskiego tartaku, nie importujemy go.Schrony dla nietoperzy i budki lęgowe zaprojektowane są przez ornitologów zgodnie z najnowszą wiedzą na temat zachowań i zwyczajów ptaków.
  2. Projekty wytwarzanych przez nas budek lęgowych pochodzą z publikacji naukowych i zaleceń Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska
  3. Produkty w naszym sklepie wytwarzamy sami – wspieraj lokalne rzemiosło. Każda budka lęgowa i schron dla nietoperzy w całości powstają w naszym zakładzie. 
  4. Najwyższa jakość - nasze produkty cechuje precyzja wykonania.
  5. Trwałość i wysokie standardy. Nie stosujemy żadnych środków chemicznych, przez co budki które tworzymy są przyjazne dla ptaków. Tworzy się idealna i bezpieczna przestrzeń dla ptaków do założenia gniazda.

Tak powstają budki i skrzynki lęgowe dla ptaków i nietoperzy w pracowni stolarskiej EkoTrendy.pl. Wszystkie nasze budki lęgowe dla ptaków są robione ręcznie, z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły.