Bociany lecą do Afryki

Część polskich bocianów jest już w drodze do Afryki, do celu dolecą najprawdopodobniej w listopadzie, a w lutym ruszą w drogę powrotną do Polski.

Przez ostatnie intensywne upały bociany miały dogodne warunki do odlotu. Taka pogoda i nagrzane masy powietrza sprzyjają lotom szybowcowym, dzięki którym bociany tracą mniej energii i mogą pokonać większy dystans. Bociany latają w grupach, poruszają się nad lądem i są w stanie przebyć 200 kilometrów z prędkością 45 km/godzinę.

Czytaj więcej

Czerwona lista ptaków Europy

Aż 15 gatunków ptaków z regularnie lęgowych w Polsce trafiło na Czerwoną listę ptaków Europy opublikowaną przez Komisję Europejską oraz BirdLife International.

Na liście znajdują się gatunki zagrożone wyginięciem i objęte ochroną. Z ptactwa Polski możemy znaleźć

Czytaj więcej

VII światowy cenzus gniazd bociana białego 2014

Cenzus w założeniu ma objąć możliwie wszystkie gniazda bociana białego Ciconia ciconia, na całym obszarze występowania tego gatunku (Europa i Afryka Północna). Warto przypomnieć, że pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota. Pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało swym zasięgiem znaczną część Europy. Począwszy od 1974 roku organizowany jest regularnie, co 10 lat.

Czytaj więcej

Szkodliwy motyl

Choć motyle kojarzą się zwykle jako piękne i delikatne owady, to istnieje pewien gatunek, który jest dość uciążliwy... Mowa o szrotówku kasztanowcowiaczku- owadzie żerującym na kasztanowcach.

Czytaj więcej

Proszony gość

Lato w pełni, piękna słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu przed domem, grillowaniu z przyjaciółmi. Tylko jak pozbyć się uporczywych komarów, które w kółko brzęczą nad uchem i zostawiają swędzące bąble na naszej skórze? Jest na to sposób!

Mały i niepozorny, a jakże pożyteczny! Ten ssak będzie w stanie rozprawić się z uporczywymi komarami. W ciągu jednej nocy jest on w stanie zjeść aż 2000 komarów. Dlatego też idealnym pomysłem będzie zaproszenie takiego nietoperza do swojego ogródka.

Jak powinna wyglądać skrzynka dla nietoperza?

Czytaj więcej

Kraj nietoperzy

Nocek wąsatek, Gacek rudy, Mopek to tylko część z gatunków występujących w jednym z największych w Europie siedlisku. Znajduje się ono w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. Jest to zdecydowanie najważniejsze zimowisko nietoperzy w Polsce.

Czytaj więcej

Informacja nt. realizacji płatności bezpośrednich za 2015 rok

Od 1 grudnia 2015 r. wypłacane są płatności bezpośrednie w pełnej wysokości w ramach tzw. I-szego modułu systemu informatycznego ARiMR obejmującego: jednolitą płatność obszarową, płatność dodatkową, płatność za zazielenianie, płatność do krów, płatność do bydła i płatność do kóz. W grudniu 2015 r. płatności zrealizowano dla 251,4 tys. rolników w łącznej wysokości 253,9 mln zł.

Czytaj więcej

Strony