Jak Zrobić Karmnik I Domek Dla Ptaków

Karmnik i domek dla ptaków zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo i zaciszne miejsce, w którym ptaki mogą się spokojnie posilić i założyć swoje lęgowiska. Budowa karmnika dla ptaków nie jest skomplikowana – wystarczy kilka narzędzi i elementów, by niewielkim trudem stworzyć własnoręcznie wykonaną konstrukcję. Również w Internecie łatwo można znaleźć porady, jak zrobić domek dla ptaków.

 

Jak zbudować budkę dla ptaków?

Budka dla ptaków skutecznie ochroni je przed zimnem, deszczem i drapieżnikami. Imitując dziuplę, pozwala także na założenie gniazda, które mogą Państwo dyskretnie podglądać, obserwując rozwój potomstwa zamieszkałej parki. Jeśli chcą Państwo przygotować budkę dla ptaków, warto zapoznać się z informacjami, jak zbudować budkę dla ptaków. Będą do tego potrzebne następujące przyrządy i elementy:

  • lite deski sosnowe lub świerkowe o grubości minimum 2 cm;
  • gwoździe lub wkręty do drewna;
  • młotek lub wkrętarka;
  • piła;
  • wyrzynarka;

Zanim przystąpią Państwo do budowy, należy dopasować rozmiar domku do wielkości ptaków, jakie mają zamieszkać w budce. Instrukcje, jak zrobić domek dla ptaków prawidłowej wielkości, są dostępne na odpowiednich stronach internetowych. Dla małych osobników, takich jak wróble, wystarczająca będzie konstrukcja o podstawie długości 12cm, dla średnich – na przykład ptaków, odpowiednie będzie 15cm. Największe ptaki, takie jak pustułki i kawki, wymagają podstawy budki o wymiarze około 20cm. Średnica otworu wlotowego, odległego od dna budki o co najmniej 20 cm, powinna wynosić od 2,5 do 6 cm.

Pierwszą czynnością podczas budowy domku będzie wykonanie odpowiedniego otworu. Następnie trzeba połączyć ze sobą docięte na właściwy wymiar deski, które stworzą ścianki budki. Należy dopilnować, aby połączenia były szczelne i pozbawione szpar. Kolejnym krokiem będzie zamocowanie daszku – powinien on być nieco dłuższy niż ścianki, chroniąc przed zacinającym deszczem. Na koniec trzeba zamontować stabilne dno. Niewskazane jest użycie listewki tuż przy otworze wejściowym – ptaki doskonale radzą sobie bez niej, a taka podpora stanowi doskonałe oparcie dla drapieżników.

Gdy domek jest gotowy, wystarczy przybić na jego tylnej ściance dłuższą deseczkę, za pomocą której zawiesimy go na drzewie. Nie wolno w żaden sposób malować ani impregnować przygotowanej budki – ptaki nie tolerują chemicznych zapachów, i nie zechcą zamieszkać w tak wykończonym domku. Jeśli mają Państwo problem z budową konstrukcji, warto poszukać szerszych informacji na temat, jak zbudować budkę dla ptaków.

Jak zrobić karmnik, domek dla ptaków? - To pytanie często zadają nasi klienci. Doradzam wybór budki lęgowej do samodzielnego montażu DIY. To rozwiąznie pozwoli Tobie oerwać się od codziennych obowiązków nie żadko również od komputera i pozwoli na odrobiną majsterkowania. Budka lęgowa zrób to sam - karmini do samodzielnego montażu to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Poprzez zabawę najmłodzi uczą się zarazem majsterkowania oraz poszanowania dla ptaków i przyrody wokół której żyjemy.

Michał Dworak | ornitolog, zespół EkoTrendy.pl

Budowa karmnika dla ptaków

Jeżeli chcą Państwo dokarmiać ptaki – szczególnie w ciężkim, zimowym okresie, warto zdecydować się na budowę karmnika dla ptaków. Wystarczy kilka prostych narzędzi i elementów, takich samych jak w przypadku budowy budki dla ptaków. Na początku z przygotowanych deseczek należy zbić podłogę o wymiarze całkowitym
30x40cm. Następnie trzeba naszykować prosty dach o nieco większych wymiarach. Decydując się na dwie połacie, mogą Państwo połączyć je w formie dwuspadowego dachu za pomocą metalowych kątowników. Do kolejnego etapu potrzebne będą cztery kantówki – dwie dłuższe i dwie krótsze o wymiarach 20 i 25cm w przypadku dachu jednospadowego, lub cztery identyczne do dachu dwuspadowego. Należy przytwierdzić je gwoździami lub wkrętami do podłogi, zaczynając od spodu karmnika. Szczyty kantówek pod dach jednospadowy powinny być przycięte lekko pod kątem, umożliwiając odpowiednie nachylenie połaci. Jeżeli przygotowali Państwo dach dwuspadowy, trzeba przybić go do wcześniej zamontowanych, również lekko obciętych kantówek.

Gotowy karmnik dla ptaków mogą Państwo zamocować na balustradzie balkonu, na drzewie czy ogrodzeniu – w miejscu niedostępnym dla kotów i innych drapieżników. Wysypując do środka dedykowane dla ptaków ziarenka, zachęcą je Państwo do żerowania i częstych powrotów do przygotowanego karmnika. Jeśli pomimo porad, jak zrobić domek dla ptaków, obawiają się Państwo budowy odpowiedniej konstrukcji, w sprzedaży dostępne są gotowe budki lęgowe, skrzynki lęgowe oraz karmniki, przystosowane do potrzeb ptaków.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z tematyką:

 

Tekst, fot. EkoTrendy.pl | Budki lęgowe dla ptaków.