Wyniki ankiety odpadowej

W ubiegłym roku Sejm przyjął ustawę, która zobowiązuje wszystkie gminy w Polsce do odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych. Najwięcej kontrowersji budzą sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci. Zadecydują o tym zdecydują radni miasta.
Szczecin wyszedł na przeciw mieszkańcom i przygotował konsultacje społeczne.

Czytaj więcej

Ekomapa

Odpady to olbrzymni problem dla Ziemi. To od nas zależy czy zadbamy o naszą planetę. Zacznij od siebie, selektywna zbiórka odpadów to pierwszy krok by odciążyć wysypiska śmieci. O tym gdzie można znaleźć poszczególne pojemniki do zbiórki surowców twórnych informuje ekomapa. Zapraszamy by ją zgłębić zwłaszcza obszaru swojego zamieszkania.

http://ekomapa.szczecin.pl/

Źródło: EGOS.pl

Czytaj więcej

Choinka i po choince?

Z pewnością wielu z Was zastanawiało się co zrobić z choinką, gdy jej igły coraz bardziej opadają na podłogę. Wyrzucić do kosza, czy do lasu – a może spalić. Dla Szczecinian utylizacja światecznych drzewek nie powinna wydawać się problematyczna. Choinka to surowiec wtórny, który może zostać przetworzony na kompost lub biopaliwo. Porada jak pozbyć się w sposób ekologiczny „zużytej” choinki podany jest na portalu EGOS.

Czytaj więcej

Nie pływam w śmieciach

Aż 7 ton śmieci, w tym opon ciężarówek, pluszowych miśków, plastikowych torebek i butelek – to wszystko wyłowili z wód m.in. Wisły, Biebrzy czy Krutyni członkowie Kajakowego Patrolu św. Franciszka w trakcie trwającej 1,5 roku akcji „Nie pływam w śmieciach”. Jej organizatorzy i partnerzy podsumowali dzisiaj w Ministerstwie Środowiska wielomiesięczną współpracę w zakresie walki z zaśmiecaniem polskich rzek i przedstawili plan działań na kolejne miesiące. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski.

Czytaj więcej

EkoMapa - odszukaj pojemniki do selektywnej zbiórki

Gorąco zachęcamy do zbierania i oddawania makulatury. Tona makulatury to uratowanych 17 drzew. Pojemniki do zbiórki makulatury znajdują się na terenie całego Szczecina, dzięki elektronicznej wyszukiwarce, możesz sprawdzić gdzie w twojej okolicy znajdują się pojemniki do zbiórki makulatury oraz innych surowców wtórnych takich jak szkło czy butelki PET. Wyszukiwarka znajduje się pod adresem www.mapa.egos.pl

Ponadto w Szczecinie działają EkoPorty w których możesz zostawiać odpady problemowe takie jak:

- baterie, akumulatory, świetlówki

- przeterminowane lekarstwa,

Czytaj więcej

Ekologiczny weekend

Dziś rozpoczyna się akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling.

Czytaj więcej

Świetlówki - odpadowy problem

Za wyrzucenie świetlówki do pojemnika na odpady komunalne grozi kara do 500 zł.

Przepisy przewidują, że do 2012 roku należy zlikwidować zwykłe żarówki. Ich produkcja zostanie wstrzymana i tym samym wzrośnie wykorzystanie świetlówek. W Polsce wyrzucanych jest 3 tys. ton świetlówek rocznie.

Czytaj więcej

Selektywna zbiórka odpadów w Szczecinie

Na terenie Szczecina rozlokowanych jest dużo pojemników do selektywnej zbiórki odpadów - na papier, szkło i tworzywa sztuczne (są one darmowe). Jednak nie każdy ma do nich dostęp, bo niejednokrotnie zarządy osiedli zamykają pojemniki w wiatach lub w budynkach by ograniczyć dostęp osób, które podrzucają przy okazji odpady komunalne.

Czytaj więcej

Strony