Ekologiczny weekend

ZałącznikWielkość
Image icon plakatetzt.jpg1.74 MB

Dziś rozpoczyna się akcja SPRZĄTANIE ŚWIATA. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling. W Szczecinie będzie ciekawie.

Zapraszamy do udziału w akcji Sprzątania Świata. W tym roku po raz pierwszy Fundacja Nasza Ziemia wspólnie z firmą Stena Recycling, organizuje wielkie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w 7 miastach Polski. W Szczecinie punkt zbiórki zlokalizowany będzie przed Centrum Handlowym STER na ul. Ku Słońcu oraz przy Leroy Merlin na ul. Golisza. W zamian za przyniesiony sprzęt rozdawane będą sadzonki roślin i cebulki kwiatów, a za duży sprzęt AGD - ekologiczne gadżety. Cześć dochodu ze zbiórki zostanie przeznaczona na wsparcie programu pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym.

Zbiórka elektroodpadów jest świetną okazją do pozbycia się zalegających na strychach czy piwnicach dużych i mniejszych sprzętów, które tylko zajmują miejsce, a których nie można wyrzucić do śmietnika. Urządzenia takie nie tylko zawierają elementy, które po przetworzeniu stanowią cenne źródło nowych surowców, ale również związki, które mogą być niebezpieczne dla środowiska. Dlatego prawo nakazuje konsumentom, by zużyty sprzęt umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach lub oddawać do punktów zbiórki, w przeciwnym razie wyrzucającemu grozi mandat.

To nie wszystko od dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. "Nie warto zamykać się w samochodzie" to hasło tego roku. Warto zapoznać się z programem. 17 września 2011 r. od godz. 11.00 do godz. 18.00 na pl. Orła Białego odbędzie się Festyn promujący nowe ścieżki rowerowe. Szczegóły na http://gospodarka-odpadami.pl/

Źródło:
EGOS i http://www.naszaziemia.pl/programy/sprzatanie-swiata/