Selektywna zbiórka odpadów w Szczecinie

Na terenie Szczecina rozlokowanych jest dużo pojemników do selektywnej zbiórki odpadów - na papier, szkło i tworzywa sztuczne (są one darmowe). Jednak nie każdy ma do nich dostęp, bo niejednokrotnie zarządy osiedli zamykają pojemniki w wiatach lub w budynkach by ograniczyć dostęp osób, które podrzucają przy okazji odpady komunalne.
To problem dla mieszkańców domów jednorodzinnych i wolnostojących, którzy chcieliby segregować odpady - dostawienie dodatkowych pojemników na posesje dużo kosztuje, jeżeli nie miałyby być dostępne dla ogółu ludności. Ostatnio firmy komunalne wyszły naprzeciw oczekiwaniom ekologicznych mieszkańców. Zaczął funkcjonować system oparty o worki do selektywnej zbiórki odpadów.

System ten pozwala klientom firm wywozowych na oddawanie surowców wtórnych w specjalnych kolorowych workach, których podział występuje z reguły w układzie na: papier, szkło, tworzywa sztuczne, metal a także, choć nie w przypadku każdej firmy – na odpady biodegradowalne.

Jest to spore ułatwienie, gdyż odpady zbierane selektywnie są to w większości odpady suche, dlatego można je bez problemu przechowywać przez dłuższy czas bez konsekwencji i obaw o pojawienie się nieprzyjemnych zapachów albo nieproszonych gości w postaci uciążliwych robaków itp.

Firmy odbierają takie worki od mieszkańców zgodnie z własnymi, przekazywanymi im harmonogramami.

W przededniu zbiórki wystawia się takie pełne i zamknięte worki np. przed płot posesji lub koło pojemników na odpady zmieszane a w dniu zbiórki są one stamtąd zabierane przez pracowników firm wywozowych.

UWAGA:

Trzeba zwracać uwagę na instrukcje zamieszczane na workach. Jeśli znajda się w nich odpady nieprzewidziane do zbiórki, takie worki mogą nie zostać odebrane od mieszkańców.

Większość firm świadczy taką usługę dla swoich klientów bezpłatnie, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki, dlatego w razie wątpliwości i w celu uzyskania szczegółowych informacji skontaktuj się z własną firmą wywozową.

Źródło: EGOS