Wieszanie Budek Lęgowych

Wieszanie budek lęgowych w miastach jest kluczowe dla zachowania równowagi ekosystemu. Właściciele budynków remontując elewacje często zamykają wszelkiego rodzaju otwory, w których wcześniej wychowywały swoje potomstwo różne gatunki ptaków. Dotyczy to również terenów przeznaczonych na miejską zieleń - ich intensywne zagospodarowanie odstrasza naszych skrzydlatych braci. Całe szczęście prawo stoi w tym temacie po stronie przyrody i każda nasza działalność prowadząca do zaburzenia panującej równowagi musi być naturze rekompensowana.

Na jakiej wysokości umieścić budkę dla ptaków?

Dobiera się ją w zależności od gatunku ptaków, dla których zastępcze miejsce lęgu jest przeznaczone. Najniższa dopuszczalna wysokość wynosi 2 - 5m dla jeżyka. Jeśli planujemy wspomóc naszym działaniem kawkę lub dzięcioła czarnego musimy przygotować się na montaż na wysokości co najmniej 7-8 metrów. Wieszanie budki lęgowej zbyt nisko nie ma również sensu, jeśli teren, na którym ma ona powstać jest narażony na odwiedziny innych zwierząt. W końcu wieszamy je dla ochrony.
Generalnie należy przyjąć, że zagrożenie dla gnieżdżących się ptaków stanowić mogą:

  • dzikie lub wolno wychodzące ssaki,
  • inne ptaki,
  • ludzie.

Nie bez powodu najbardziej groźnym drapieżnikiem nazywa się człowieka. Ciekawość może prowadzić nieświadome stwarzanego zagrożenia dzieci do majstrowania przy budce lęgowej, co dla ptasiego rodzica i jego pociech byłoby przeżyciem traumatycznym. Jednak zagrożenie dla piskląt może również stanowić niepozorna wiewiórka - zdarza się, że zwierzęta te siadają na daszku budki lęgowej i próbują przez otwór wejściowy dobrać się do jaj. Unikajmy więc wieszania budek w bezpośrednim pobliżu gałęzi, które mogłyby stać się dobrą podporą dla małych szkodników i innych ptaków, chcących zaszkodzić pisklakom.
Częściowo przed drapieżnikami wszelkich gatunków chroni budkę nawet podstawowy kamuflaż - jest szansa, że część zwierząt i ludzi po prostu ją przeoczy.

Pamiętaj o terytorium i lokalizacji

Należy pomyśleć również o tym, że ptaki zamieszkujące dziuple to stworzenia terytorialne. Bez tej świadomości wieszanie budek lęgowych będzie mijało się z celem. Odległość pomiędzy sąsiadującymi budkami nie powinna być mniejsza niż 100 metrów. W przeciwnym wypadku tylko co druga lub trzecia budka będzie zamieszkana. Z tego samego względu nie wolno umieszczać budek lęgowych w pobliżu karmników dla ptaków. Hałas i bogactwo różnych gatunków w pobliżu miejsca żerowania niepokoiłoby lokatorów i utrudniało im gniazdowanie.

Różne źródła różnie podają kierunki świata najlepsze do wieszania domków dla ptaków. Jedne wskazują wschód i południowy wschód, inne zalecają kierunki północne. Jednak wszystkie zgadzają się co do tego, że dobrze jest powiesić budkę lekko pod skosem tak, by padający deszcz nie miał szans dokuczyć jej mieszkańcom, ma to być w końcu schronienie także przed warunkami atmosferycznymi. Równie niemiły może być skwar panujący w zamkniętej skrzynce w upały. Powieśmy więc ją w miejscu zacienionym, by zapewnić ptakom maksymalny komfort użytkowania.

Podstawowy terminarz

Warto wiedzieć, że aby budki lęgowe spełniały swoją rolę należy je regularnie raz w roku czyścić. Zwykle wystarczy proste oczyszczenie przy użyciu miotełki, jednak wykonać je można zgodnie z prawem tylko do końca lutego, zanim zacznie się okres lęgowy określany zwykle na czas między 1 marca a 15 października. Oczywiście nie można w tym celu korzystać z żadnych środków chemicznych. Wieszanie budek lęgowych może być realizowane przez cały rok, choć najlepszy jest czas od jesieni do wczesnej wiosny, wtedy szansa na zasiedlenie rośnie.

Wieszanie budek lęgowych - gwóźdź do budki

Na koniec warto zadbać, aby nasza troska o środowisko nie była tylko pustymi słowami. Budkę zamontujmy do drzewa przy użyciu odpornych na korozję gwoździ lub wkrętów. Najlepszym materiałem do tego celu jest aluminium. Po montażu sprawdźmy, czy żaden element nie wystaje do środka i nie stanowi zagrożenia dla jej  rzyszłych lokatorów.

 

Zapraszamy także do zapoznania się z poniższą tematyką: