Budka lęgowa dla kawki. Dowiedz się jaką budkę wybrać i jak ją prawidłowo powiesić

Kawka należy do najbardziej związanego z miastami przedstawiciela rodziny krukowatych. Część populacji tego gatunku na tyle przystosowała się do krajobrazu miejskiego, że wykorzystuje ludzkie budowle do założenia gniazda. Najczęściej zasiedla strychy i stropodachy budynków. Wywieszona Budka lęgowa dla kawki przyczyni się do podniesienia potencjału lęgowego w twojej okolicy. Dowiedz się jaką budkę wybrać i jak ją prawidłowo powiesić.


Kawka podobnie jak w przypadku innych miejskich gatunków ptaków, w obliczu intensyfikacji prac remontowo-budowlanych traci swoje siedliska lęgowe. Problem ten można rozwiązać wieszając budki lęgowe dla kawek (budka typu D). Są to stosunkowo duże konstrukcje. Pionowo zorientowane budki z otworem wlotowym w górnej części budki lęgowej. Analogicznie jak w przypadku budek dla innych gatunków ptaków wykonane są z wysokiej jakości drewna sosnowego lub wytrzymałego trocinobetonu.

Dowiedz się jak wywiesić budkę lęgową dla kawki

Budki lęgowe dla kawek wieszamy w górnych częściach piętrowego budynku, na stronie południowej lub wschodniej. Mogą być montowane pojedynczo lub w luźnych skupiskach, pamiętając, aby dystans pomiędzy sąsiadującymi budkami wynosił co najmniej 2 m. Pozwala to uniknąć konfliktów pomiędzy gniazdującymi obok siebie parami. Budkę dla kawki z powodzeniem możemy wieszać na domach jednorodzinnych lub pomieszczeniach gospodarczych. Ptaki te z pewnością odwdzięczą nam się uroczym widokiem, noszenia materiału służącego do budowy gniazda. Późniejszego karmienia potomstwa i swojego sympatycznego sąsiedztwa.

Fot. Kawka odpoczywająca na drzewie w parku | EkoTrendy

Budka lęgowa dla kawki wykonana z trocinobetonu

Najczęściej stosowaną metodą czynnej ochrony kawki w ekosystemach miejskich jest wieszanie budki lęgowej dla kawki wykonanej z trocinobetonu. Konstrukcja taka jest trwała i posiada wiele zalet. Największą z jej zalet jest wytrzymałość oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Posiada również dobre właściwości termiczne dzięki czemu wewnątrz budki lęgowej panuje odpowiednia temperatura. Sporadycznie budki wykonane z tego surowca można montować na elewacji zachodniej.

Skrzynka dla kawki wykonana z betonu

Fot. Budka dla kawki wykonana z ekologicznego trocinobetonu | EkoTrendy

 

Jaką budkę lęgową dla kawki wybrać drewnianą czy trocinobetonową? To pytanie jest często zadawane przez naszych klientów. Jednakże odpowiedź nie zawsze jest taka sama. To zależy… od tego gdzie planujesz powiesić budkę dla kawki. Jeżeli planujesz ją powiesić na drewnianym domu wybierz budkę drewnianą, naturalnie wkomponuje się w drewnianą elewację. Jeżeli budka ma wisieć na drzewie, również doradzę budkę drewnianą. Natomiast do zastosowania na bloku czy na domu murowanym zdecydowanie doradzam wybór budki lęgowej dla kawki wykonanej z trocinobetonu.

Michał Dworak | ornitolog, zespół EkoTrendy

 

Budka lęgowa dla kawki wykonana z drewna

Alternatywą dla budki wykonanej z trocinobetonu jest budka lęgowa dla kawki wykonana z drewna. Jest to klasyczny materiał ceniony przez ornitologów. Wykorzystując skrzynki lęgowe z drewna warto zadbać o ich wcześniejsze zaimpregnowanie. Impregnacja pozwala znacząco wydłużyć jej użytkowanie oraz funkcjonalność. Dostępne są również rozwiązana w postaci daszków pokrytych blachą lub rzadziej papą. Jest to również rozwiązanie które polecamy.

 

Tekst, fot. EkoTrendy.pl | Budki lęgowe dla ptaków.