Święto Polskiej Niezapominajki
Niezapominajka to kwiatek ładny, ozdobny i nietrudny w utrzymaniu. Kawałek nieba, który można zabrać ze sobą do domu. Rośnie w wielu miejscach, a szczególnie lubi te bardziej wilgotne. Korzystając z jego rozpowszechnienia i popularności wśród Polaków w 2002r. Andrzej Zalewski ustanowił 15 maja Dniem Polskiej Niezapominajki. Co roku w całej Polsce organizowane są pikniki, spotkania, warsztaty ekologiczne, konkursy plastyczne, literackie, fotograficzne i wspólne sadzenie drzew. Do współpracy włącza się coraz więcej organizacji oraz zwykłych ludzi.
Parę słów o bohaterce tego dnia: niezapominajka, dawniej zwana niezabudką, (łac. Myosotis) należy do rodziny roślin ogórecznikowatych. Rośnie na wszystkich kontynentach, w naszym kraj u można spotkać odmiany: alpejską, błotną, darniową, górską, leśną, pagórkową, piaskową, polną, rozłogową, różnobarwną, skąpokwiatową, smukłą, wczesną. Oprócz niebieskich, zdarzają się białe lub różowe okazy.
Święto Polskiej niezapominajki wykorzystuje symbolikę tej rośliny. Niezapominajki pomagają pamiętać - o przyrodzie, ale także o naszym najbliższym otoczeniu - mieście, osiedlu, a przede wszystkim rodzinie i najbliższych. Organizowane w całej Polsce imprezy mają na celu zbliżenie ludzi między sobą oraz naturą. Pomagają utrwalić ważne wspomnienia i chwile, a także przypominają o istotności ochrony przyrody i dbania o różnorodność biologiczną.
Podobno Dzień Niezapominajki ma być to alternatywa dla "niepolskich" Walentynek - zamiast kartki z czerwonym sercem wręczałoby się bliskiej osobie bukiecik niezapominajek. Aura też jakby bardziej sprzyjająca...
Z kategorii ciekawostki: niezapominajka jest kwiatem stanowym Alaski.