LED - najnowsza technologia żarówek energooszczędnych

Żarówki energooszczędne LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Świecą ponad 50 tysięcy godzin czyli około 35 lat pracy przez 4 godz. dziennie przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Szacuje się że używanie żarówek LED we wszystkich gospodarstwach w Holandii, przyniosło by w skali kraju oszczędność energii elektrycznej na poziomie 90% , spadek emisji o 700 milionów ton CO2 oraz oszczędność 325 mln euro

Historia LED
Elektroluminescencyjna, dioda świecąca, LED (ang. light-emitting diode) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego , podczerwieni, i ultrafiolecie.
Do produkcji weszła w latach sześćdziesiątych w formie opracowanej przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora, który jest uważany za jej wynalazcę.
Możliwe jest, że została wynaleziona już wcześniej, w latach 20. XX wieku. Radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosew zauważył, że diody używane w odbiornikach radiowych emitują światło, w latach 1927-30 opublikował łącznie 16 artykułów opisujących działanie diod elektroluminescencyjnych.

Zasada działania
Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasmowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu.

Chroń z nami Ziemię bądź EkoTrendy