Czterolistna koniczynka
Koniczyna (Trifolium L.) – rodzaj roślin z rodziny bobowatych. Około 300 gatunków. Występuje w klimacie umiarkowanym wilgotnym Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce rośnie dziko ponad 20 gatunków, kilka jest uprawianych. Gatunkiem typowym jest Trifolium pratense L.
Suszone kwiaty koniczyny czerwonej znalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. Uważa się, że kwiaty koniczyny czerwonej są pożyteczne jako środek wykrztuśny i dlatego stosuje się je w leczeniu zapalenia oskrzeli i astmy. Koniczyna czerwona jest również używana miejscowo do przyspieszania gojenia się ran oraz do leczenia łuszczycy. Obecne zainteresowanie się koniczyną czerwoną skupiło się na użyciu jej w łagodzeniu objawów menopauzy. Bydło i owce pasione zbyt intensywnie na koniczynie czerwonej mają problemy z płodnością z powodu zbyt dużego konsumowania estrogenów roślinnych zawartych w tym ziele. Koniczyna czerwona zawiera około 0.17 % estrogenów roślinnych. Olejki lotne znajdujące się w kwiatach koniczyny czerwonej zawierają metylosalicylan.
Użycie wyciągu z koniczyny czerwonej jako suplementu dla kobiet w okresie menopauzy zyskało dużo uwagi na rynku australijskim. Produkt zawierający ten ziołowy wyciąg nazywa się Promensil. Tabletki, wprowadzone na rynek amerykański w 1998 roku, zawierają 40 mg izoflawonów. Większość badań była przeprowadzana na kontynencie australijskim.
Natomiast na pewno wszystkim jest znane szukanie czterolistnej koniczyny, gdyż uważa się że przynosi szczęście.