Ekologiczne oznaczenia - Eco LABEL

Ostatnio ekologia stała się modnym słowem używanym w mediach. To sprawiło, że wiele firm pragnie przy tej okazji zrobić złoty interes – wprowadzając do powszechnego użycia pseudoekologiczne produkty. Co drugi produkt nazywa się „eko”, „bio”, „vita” lub został wyprodukowany przy zastosowaniu technik oczyszczania membranowego czy na bazie naturalnych produktów.

To jest jak z proszkiem do prania – jest proszek X i zwykły proszek, ale jaki to ten zwykły? A wszystko to ma na celu zdobycie klienta, często nie zastanawiającego się czy faktycznie produkt, który kupił jest faktycznie tak proekologiczny i zdrowy. Jak to sprawdzić? Trudno mieć wiedzę o technologii każdego wytwarzanego produktu jaki kupujemy. Ale nie jest trudne sprawdzenie czy dany produkt posiada certyfikaty, świadczące że faktycznie jest to towar najwyższej jakości, który przyczynia się do tego, że środowisko naturalne nie ubożeje.
Problem w tym, że producenci nadają sobie certyfikaty, które sami wymyślili.
Szukajcie znaczka „Ecolabel”, to sprawdzony certyfikat! „Ecolabel” (znak w postaci zielonej stokrotki) jest głównym oficjalnym europejskim wyróżnieniem, przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe.
Podstawą przyznawania oznakowania jest rozporządzenie 1980/2000/WE oraz decyzje Komisji w sprawie ustanowienia kryteriów ekologicznych odnoszących się do wspólnotowego programu przyznawania oznakowania ekologicznego dla poszczególnych grup wyrobów. Tylko firmy, które uzyskały certyfikat "Ecolabel" mogą oznaczać swoje wyroby symbolem ukazanym powyżej.
Żeby zdobyć ten certyfikat, firma musi spełnić cały szereg środowiskowych kryteriów. Pod uwagę brany jest cały cykl życia produktu – od surowca po utylizację. Producent, który już taki znak posiada, może współpracować tylko z kontrahentami spełniającymi – podobnie jak on sam – surowe normy środowiskowe. Dlatego też na razie, w ciągu prawie 17 lat, rozdano zaledwie 750 certyfikatów. Firmy, które je uzyskały zasługują na szacunek wśród klientów, bo to one wyznaczają trendy nowego, przyjaznego środowisku przemysłu.