Wielki com back Jesiotra

Minister Środowiska Maciej Nowicki wziął udział w uroczystym otwarciu Ośrodka Zarybieniowego w Grzmięcy. Budowa ośrodka wylęgu i podchowu jesiotra ostronosego możliwa była dzięki blisko dwumilionowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz prawie półtoramilionowej dotacji Fundacji „EkoFundusz”.

Minister Maciej Nowicki w swoim wystąpieniu porównał restytucję jesiotra bałtyckiego do restytucji polskiego żubra. Podkreślił również, że przedsięwzięcie to będzie służyło przyszłym pokoleniom.
Jesiotry mają szansę ponownie zasiedlić polskie rzeki dzięki działaniom podjętym przez polskich ichtiologów. Unikatowe techniki rozrodu i chowu tych ryb opracował Instytut Rybactwa Śródlądowego. Przeprowadzono również wstępną selekcję rzek, które będą w przyszłości zarybiane. Materiałem wyjściowym, który posłużył do badań był - występujący dość licznie w rzekach Kanady - jesiotr ostronosy. Jego kod genetyczny jest najbardziej zbliżony do DNA jesiotra bałtyckiego.
Od trzech lat prowadzone są próbne zarybienia, m.in. Drwęcy. Pierwsze ryby udało się wyhodować z ikry pozyskanej kilka lat temu w Kanadzie. Ryby wypuszczone do Drwęcy bez przeszkód spłynęły do morza i zadomowiły się w Bałtyku. Dane telemetryczne uzyskano dzięki nadajnikom umieszczonym na niektórych osobnikach.
Pierwsza partia ikry i wylęgu jesiotra ostronosego z Kanady dotarła do ośrodka pod koniec lipca i będzie importowana nadal do czasu wyhodowania własnych tarlaków. Wyhodowanie około 50.000 sztuk jesiotrów rocznie pozwoli na stopniowe zarybianie wytypowanych rzek w dorzeczu Wisły, głównie Drwęcy a w dalszej kolejności Drawy, Warty i Gwdy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansował także w kwocie blisko 400.000 zł zakup specjalistycznego pojazdu wyposażonego w baseny termoizolacyjne, instalację natleniającą wodę, pompę wodną, specjalistyczne laboratorium i bezprzewodowe łącze internetowe. Umożliwi on efektywne i bezpieczne zarybienia oraz na lokalizację migrujących ryb, co poprawi skuteczność restytucji jesiotrów w Polsce.
Wyprodukowanie tak znacznej ilości niezwykle wrażliwego narybku wymaga nowoczesnych środków transportowych, umożliwiający dowóz ryb do miejsc zarybień, w celu prawidłowej obsługi tego procesu.
Ostatni jesiotr z tzw. populacji wiślanej został złowiony w Wiśle powyżej Torunia w 1965 r., a ostatni połów tej ryby odnotowano na wodach terytorialnych Estonii w 1966 r. Data ta wyznacza kres występowania tego gatunku w zlewni Bałtyku.