INSPIRE – zasoby danych przestrzennych w zasięgu ręki
W dniach 6-8 września 2011 r. odbędzie się w Krakowie i Zakopanem konferencja w ramach Polskiej Prezydencji pt. „Wdrażanie dyrektywy INSPIRE w ochronie przyrody"
Konferencja organizowana jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prelegenci polscy i zagraniczni, zajmujący się na co dzień zarządzaniem środowiskiem, a wśród nich:
Pan Alessandro Annoni - Przedstawiciel komisji Europejskiej, Kierownik Działu Infrastruktury Informacji Przestrzennej Joint Research Centre
Pan Jacek Majchrowski - Prezydent miasta Krakowa,
Pan Jerzy Gaździcki - Przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej,
Pan Marek Graniczny - Zastępca Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego, Dyrektor Służby Geologicznej,
Pani Paulina Florjanowicz - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
Pan Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego,
Pan Jerzy Wertz - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie,
Pani Bożena Kotońska - Regionalny Konserwator Przyrody,
Pan Paweł Skawiński - Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego,
Pan Andrzej Raj - Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Konferencja ma na celu zaprezentowanie zasobów polskich i europejskich instytucji w zakresie dyrektywy INSPIRE - obszary chronione. Temat ten, w myśl Dyrektywy, rozumiany jest jednak bardzo szeroko i obejmuje swym zakresem obszary chronione ustawą o ochronie przyrody, ale także zabytki dziedzictwa kulturalnego oraz obszary chroniące choćby zasoby wód.
INSPIRE to INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe (Infrastruktura Informacji Przestrzennej w Europie). Innymi słowy, to zespół środków prawnych, organizacyjnych i technicznych wraz z powiązanymi z nimi usługami oferujący powszechny dostęp do danych przestrzennych na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa ta usprawni i zwiększy dostęp do zasobów danych przestrzennych. Wzmocni też współpracę między instytucjami w Europie, która bazuje na wymianie czy też analizie tych danych. Poza tym ujednolici zasady przechowywania i udostępniania danych oraz związanych z nimi usług przez organy państwowe, publiczne oraz te organy prywatne, które zdecydują się udostępnić swoje zasoby zgodnie z wytycznymi INSPIRE.
INSPIRE opiera się na infrastrukturach informacji przestrzennej ustanowionych i obsługiwanych przez 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Dyrektywa dotyczy danych przestrzennych w aplikacjach środowiskowych i kluczowych elementów technicznych, określonych przez przepisy wykonawcze. To wszystko sprawia, że INSPIRE jest unikalnym przykładem "regionalnego" podejścia legislacyjnego. W każdym kraju Unii Europejskiej dane przestrzenne gromadzone są przez różne organizacje, instytucje czy urzędy centralne i regionalne. W państwach Wspólnoty Europejskiej istnieje zatem olbrzymia liczba, rozproszonych baz danych. Zebranie kompleksowej informacji przestrzennej dotyczącej danego regionu okazuje się więc niezwykle czaso- i pracochłonne. Natomiast porównywanie tych danych między różnymi krajami Unii Europejskiej jest już niemal niemożliwe, ze względu na brak harmonizacji.
Aby tę sytuację zmienić, powstała inicjatywa nazwana INSPIRE, której prace leżały u podstaw opracowania dyrektywy Unii Europejskiej pod taką samą nazwą. Inicjatywa ta w swoim założeniu odnosi się do danych przestrzennych o tematyce środowiskowej. Jej głównym zadaniem jest więc ułatwienie i przyspieszenie dostępu do danych oraz zwiększenie możliwości ich porównywania w ramach krajów Unii Europejskiej. Ma zatem stać się ogólnodostępnym narzędziem do zarządzania szeroko pojętym środowiskiem.
DYREKTYWA INSPIRE ma zatem wpływ na wiele aspektów życia społecznego i ekonomicznego. Poprzez wzrost dostępności do informacji o terenach chronionych podnosi konkurencyjność przedsiębiorstw i wpływa na warsztat planistyczny oraz sposób planowania przestrzennego w naszym kraju. Spójna infrastruktura informacji przestrzennej, jaką wprowadza dyrektywa INSPIRE, jest więc ważna ze względu na ułatwienie podejmowania decyzji na szczeblu europejskim, krajowym i regionalnym, mogących oddziaływać w sposób pośredni lub bezpośredni na nasze środowisko.
Szczegóły dotyczące spotkania:prezydencja.gdos.gov.pl
Informacji udziela, Piotr Dobrzyński piotr.dobrzynski@gdos.gov.pl