Kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Rolnik Roku”

Rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Rolnik Roku”, organizowanego przez organizację ekologiczną WWF. Tym razem wielki finał konkursu i uroczystość wręczenia nagrody najlepszemu rolnikowi regionu Morza Bałtyckiego odbędą się w Polsce. W poprzedniej edycji laureatem był Estończyk.

Celem konkursu jest pokazanie najlepszych, przyjaznych Morzu Bałtyckiemu praktyk, stosowanych w rolnictwie. Konkurs jest też doskonałą okazją, aby wyróżnić rolników prowadzących swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska i Bałtyku, m.in. poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych z ich gospodarstw.

Konkurs promuje osoby, które podejmują dodatkowe działania wychodzące poza obowiązujące standardy, a tym samym mają znaczący udział w ochronie środowiska Bałtyku przed eutrofizacją oraz są przykładem dla innych rolników w naszym kraju. Aż 99,7% terytorium Polski należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Zdecydowana większość rolników, nawet z południowych regionów naszego kraju, ma wpływ na stan wód bałtyckich. Dlatego WWF zachęca rolników z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie.

Główna nagroda w konkursie, dla zwycięzcy etapu międzynarodowego - obejmującego kraje położone nad Bałtykiem – wynosi 10 000 euro. Ponadto, zwycięzcy naszej polskiej edycji konkursu otrzymają nagrody w wysokości 1000 euro za I miejsce, 500 euro za II miejsce oraz 300 euro za III miejsce.

Już raz zwycięzcą konkursu został Polak, Marian Rak z województwa dolnośląskiego. Z kolei w ubiegłym roku zwyciężczynią etapu krajowego była Anna Stępień, przedstawicielka województwa kujawsko-pomorskiego. W poprzedniej edycji konkursu, w 2013 roku, zwycięzcą został rolnik z Estonii, Juhan Sargava.

Uczestnicy mogą zgłaszać się do konkursu osobiście lub za pośrednictwem organizacji rolniczych i doradców rolniczych. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie wypełnionego formularza, dostępnego na stronie http://awsassets.wwfpl.panda.org/downloads/formularz_zgoszeniowy_2014.pdf
drogą elektroniczną na adres - rolnikroku@wwf.pl - lub pocztą na adres fundacji WWF Polska (Wiśniowa 38, 02-520 Warszawa) do dnia 30 kwietnia 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego).

Przeczytaj o dobrych praktykach rolniczych i poznaj Annę Stępień, krajową laureatkę konkursu na Rolnika Roku 2013.
http://ekotrendy.pl/agro/baltic-farmer-year-rolnik-roku

Źródło: WWF
Fot. WWF