Bruksela upomina Polskę o klatki

Polska należy do 13 państw UE, którym grozi unijny sąd za
niedozwolony chów kur niosek w zbyt małych klatkach Od 1999 r. znana jest dyrektywa nakazująca bardziej humanitarne traktowanie kur niosek. Przewiduje ona konieczność zwiększenia klatek, tak aby każda kura miała m.in. przynajmniej 750 cm2 powierzchni, gniazdo, ściółkę, grzędy.

Państwa miały aż 12 lat na dostosowanie hodowli do wymagań, które unijnym prawem stały się 1 stycznia 2012 r. Mimo to aż 13 z nich, w tym Polska, nie zdążyło. W naszym kraju problem dotyczy aż 30% kurników. W całej UE 47 mln kur niosek żyje w takich warunkach, co oznacza 47 mln jaj dziennie pochodzących z nielegalnych już hodowli. Niewdrożenie dyrektywy oznacza także, że firmy, które wydały pieniądze na inwestycje do niej dostosowujące, muszą konkurować z hodowcami, którzy nie ponieśli tych kosztów. Dlatego Komisja Europejska zdecydowała się na rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa. Wysłała listy do 13 stolic, dając im dwa miesiące na odpowiedź, jak zamierzają naprawić sytuację. Potem może zażądać zmiany prawa, a jeśli i to nie poskutkuje, to w trzecim etapie postępowania skieruje sprawę do unijnego sądu i Polsce będą grozić kary
finansowe. 26 stycznia 2012 roku Komisja Europejska ogłosiła comiesięczny pakiet postępowań o naruszenie unijnego prawa. Polski dotyczą jeszcze dwa wnioski.
- Pierwszy to możliwe naruszenia przepisów o ochronie środowiska przy lokalizowaniu odkrywki złoża Tomisławice Kopalni Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie. Jest ona umiejscowiona w pobliżu jeziora Gopło, które należy do obszaru Natura 2000.
- Drugi niewłaściwego wdrożenia dyrektywy o chronionych odmianach materiału siewnego.

Polska została pozwana przed Trybunał w Strasburgu, bo mimo upomnień nie poprawiliśmy przepisów. Przeciwko Polsce toczy się obecnie 166 postępowań o naruszenie prawa UE.

Źródło: Anna Słojewska, Rzeczpospolita
fot. http://www.agromy.pl