ECO-DRIVING

Eco-driving

Coraz częściej w Polsce słyszy się o eco-driving’u. Pojęcie to oznacza sposób prowadzenia pojazdu, który jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny, a jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie poziomu zużycia paliwa. Ale oprócz kierowców, korzysta na tym również środowisko, ponieważ dzięki ekojeździe do atmosfery przedostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji. Prekursorem tego typu jazdy są Skandynawowie, którzy praktykują eco-driving już od ponad dziesięciu lat!

Głównym założeniem eco-driving’u jest prowadzenie pojazdu świadomie i płynnie. Najważniejszymi zasadami są:

• jazda na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach,
• dynamiczne przyspieszanie, jeżeli pozwalają na to warunki drogowe,
• uruchamianie silnika bez wciskania pedału gazu,
• toczenie się na biegu, bez naciskania pedału gazu, jeżeli planujemy zatrzymanie lub spowolnienie ruchu,
• gaszenie silnika podczas postoju trwającego dłużej niż 30 sekund,
• grzanie silnika maksymalnie 30 sekund,
• unikanie zbędnych przyspieszeń i hamowań.

Jednak sposób jazdy to nie wszystko! Ważne jest także unikanie zbędnego obciążenia pojazdu, używanie z umiarem radia, klimatyzacji i innych zbędnych odbiorników prądu oraz dbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach i właściwy stan techniczny auta. Należy także pamiętać, aby zawsze zaplanować dłuższe trasy i starać się wybierać optymalną (i wcale nie musi to być trasa najkrótsza!).

Stosując się do tych zasad, można zaoszczędzić nawet do 30% paliwa, co jest bardzo istotne w czasach, kiedy ceny paliw stale rosną. O tym czy eco-driving faktycznie się opłaca najlepiej przekonać się samemu, stosując ten tryb jazdy przez okres próbny (2-3 tygodnie), a następnie podliczyć, ile paliwa spala samochód na każde 100 km i porównać to z obliczeniami sprzed ecojazdy. Na początku różnica ta może wynosić zaledwie 10%, ale nie ma sensu rezygnować z ecojazdy, ponieważ wraz z nabyciem większego doświadczenia ta wartość z pewnością wzrośnie!

* Na stronie internetowej: www.autocentrum.pl każdy kierowca może założyć własny dziennik kosztów swojego auta i dzięki temu kontrolować wydatki na auto oraz dowiedzieć się ile pali.

Źródła:
http://www.autocentrum.pl/wydarzenia/eco-driving-oszczednie-nie-znaczy-w...
http://www.eko.v10.pl/Ecodriving,zasady,ekonomicznej,jazdy,65718.html
http://eko-jazda.blogspot.com/search/label/eco-driving

Maria Rohde

fot. http://www.odtj.net