Fotografia Dzikiej Przyrody 2013

Wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2013” tworzą zwycięskie prace konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez dwie brytyjskie instytucje BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie szczycące się swoimi działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego i edukacji w zakresie bioróżnorodności życia na Ziemi. Konkurs odbywa się corocznie od 1965 roku i jest obecnie największym oraz najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem z zakresu fotografii przyrody.

Tegoroczna edycja obejmowała kilkanaście kategorii: podwodne światy, portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, królestwo roślin czy przyroda w technice monochromatycznej oraz inne. Zostały przyznane również nagrody specjalne. Zwycięskie prace wyselekcjonowane zostały spośród prawie 43 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tysiące autorów z 96 krajów. Wśród nagrodzonych zdjęć znajdują się dwie fotografie z Polski: „Oko rapuchy” Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który otrzymał wyróżnienie w kategorii portrety zwierząt oraz „Ostatni blask światła” Mateusza Piesiaka z Wrocławia nagrodzony w kategorii wiekowej 15–17 lat. W Szczecinie zobaczymy około 100 zdjęć oraz film zrealizowany przez BBC Worldwide.

W konkursie mogą brać udział zarówno osoby zajmujące się fotografią zawodowo, jak i amatorsko. Od niedawna funkcjonuje też specjalna edycja Fotografii Dzikiej Przyrody dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy konkursu bardzo często podkreślają, że aby uchwycić najbardziej niezwykłe chwile, nie musimy posiadać drogiego sprzętu ani daleko podróżować. Piękno jest wokół nas! Wystarczy odrobina talentu, wiedzy, cierpliwości, a często również przypadku i szczęścia, aby uwiecznić na fotografii ulotne momenty niewidoczne na co dzień.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Ekspozycja w 2014 roku pokazywana będzie w 12 miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Sopocie, Toruniu i Bielsku-Białej.

Więcej informacji o wystawie i konkursie Wildlife Photographer of the Year oraz formularz zgłoszeniowy otrzymać można, odwiedzając stronę internetową www.nhm.ac.uk/wildphoto oraz www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
otwarcie wystawy: 6 marca 2014 (czwartek), godzina 18.00
wystawa prezentowana: do 30 marca 2014
godziny otwarcia:
wtorek, środa, sobota 10.00–18.00
czwartek 10.00–20.00
niedziela 10.00–16.00
poniedziałek i piątek – nieczynne
bilety: normalny 7 zł, ulgowy 3 zł

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Fot. http://www.sxc.hu/photo/1405683