Kajakowy Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy zajmuje centralną część Puszczy Drawskiej. W całości położony jest on w zlewni rzeki Drawy, gdzie przy odrobinie szczęścia można spotkać wydrę, która jest symbolem DPN i w Polsce jest ona gatunkiem prawnie chronionym. Ale z rzeki Drawy i jej dorzeczy korzystają nie tylko zwierzęta. Co roku Drawieński Park Narodowy odwiedzają tysiące turystów, z czego większość z nich w celu spływów kajakowych i/lub wędkowania. Taką formę wypoczynku na terenie DPN można praktykować od 1 lipca do 15 marca, w godzinach 9-19 i obowiązuje za nią niewielka opłata za dzień. Oczywiście istnieją też inne możliwości spędzenia czasu wolnego w Drawieńskim Parku Narodowym, takie jak wędrówki piesze, konne czy rowerowe… oraz biwakowanie, a wszystko to w określonych miejscach i na oznaczonych szlakach.

Najpopularniejszą formą spędzania czasu wolnego na terenie Drawieńskiego PN jest kajakowanie. Rzeka Drawa uważana jest przez kajakarzy za jeden z najpiękniejszych szklaków wodnych w całej Polsce. W granicach Parku jej długość wynosi 41km i momentami ma ona charakter rzeki górskiej. Dodatkową atrakcją dla uczestników spływów są przeróżne przeszkody na rzece – przewalone drzewa, mielizny, kamienie… Czasami bywa ona bardzo niebezpieczna dlatego każdego, kto przebywa na rzece obowiązują ściśle określone zasady:

1. Korzystając z walorów rzeki Drawy odpowiadasz za następstwa własnych zachowań, a w szczególności za niestosowanie się do obowiązujących regulaminów i oznakowań.

2. Dostosuj swoje plany aktywności do umiejętności i warunków pogodowych.

3. Dokładnie zapoznaj się z całą trasą spływu, przeszkodami, progami, zwałami drzew.

4. Nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Nie spożywaj alkoholu podczas spływu. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji.

5. Użytkuj sprzęt tylko sprawny technicznie, zgodnie z jego przeznaczeniem.

6. Korzystając ze sprzętu pływającego, zawsze zakładaj kamizelkę asekuracyjną, jeśli nie potrafisz pływać - obowiązkowo ratunkową!

7. Podczas spływu kajakowego nie krzycz, nie hałasuj, nie śmieć!

8. Dzieci mogą przebywać na obszarach wodnych wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

9. Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast wezwij pomoc. Nie wszczynaj fałszywych alarmów.

Niestety mimo regulaminu, co roku zdarzają się tacy, którzy go nie przestrzegają – spożywają alkohol podczas spływu rzeką, a puste puszki, butelki i inne śmieci lądują w rzece i w jej okolicy. Dlatego też, aby rzeka Drawa była czysta, a woda przejrzysta, co roku, od 2003 organizowane są spływy kajakowe połączone ze sprzątaniem Drawy i jej nabrzeża. W tym roku odbędzie się on 6 – 7 września. Zapisy na spływ prowadzi Biuro Turystyczne Mrówka, do którego każdy zainteresowany powinien się zgłosić drogą mailową lub osobiście w biurze, w Czaplinku. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.mrowka.pl/czysta.html .

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału!

Maria Rohde

http://dpn.pl/