Klimatyczna Studniówka - 100 dni do COP 15
Do Konferencji Klimatycznej COP 15 w Kopenhadze pozostało 100 dni. Nikt raczej nie rwie się do świętowania, gdyż czas ucieka, a do zawarcia nowego porozumienia o ochronie klimatu pozostała jeszcze daleka droga.
Wedle naukowych doniesień, aby zapobiec katastrofalnym i nieodwracalnym skutkom zmian klimatu konieczne jest zatrzymanie wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C. Aby udało się to osiągnąć konieczne jest podpisanie światowego porozumienia o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, w którym kraje uprzemysłowione zobowiążą się do redukcji swoich emisji o co najmniej 40% w stosunku do roku 1990, a kraje rozwijające się obniżą swoje emisje od 15 do 30% w porównaniu do obecnego poziomu.
Plany redukcji emisji w Unii Europejskiej, choć na razie najbardziej ambitne, wciąż nie są nie wystarczające, USA zapowiedziały jedynie niewielkie redukcje w porównaniu do roku 1990, podobanie zresztą jak Japonia i Kanada. Obecnie cele redukcji państw uprzemysłowionych wynoszą jednak zaledwie 10-16% poniżej poziomu z 1990 roku.
Nierozwiązanym problemem nadal pozostaje kwestia finansowania przyszłego porozumienia. Konieczne jest by kraje rozwinięte zagwarantowały wsparcie finansowe w wysokości 110 miliardów euro rocznie do 2020 roku, na wsparcie rozwoju czystych technologii, ochronę lasów i adaptację do zmian klimatu w krajach rozwijających się.
„W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi nowe propozycje dotyczące architektury finansowej Porozumienia Kopenhaskiego – konkretną wysokość zobowiązań unijnych, sposobów podziału ich pomiędzy państwa członkowskie, rozwiązań instytucjonalnych i sposobów monitoringu i weryfikacji akcji podejmowanych w krajach rozwijających się” – mówi Julia Michalak, koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej Greenpeace.
„Polska musi konstruktywnie włączyć się w przygotowania unijnego stanowiska, tym bardziej, że w październiku zapowiada się prawdziwy maraton klimatycznych spotkań: Rada Ministrów Finansów, spotkanie Ministrów Środowiska, Rada Europejska i kolejna sesja negocjacyjna Konwencji Klimatycznej na początku listopada”– dodaje Michalak.
„Studniówka klimatyczna” raczej nie nastraja do zabawy i otwierania szampana, ale jest okazją do przypomnienia Apelu o Solidarność Klimatyczną, w którym Polska Akcja Humanitarna, Koalicja Kilmatyczną, Oxfam, Fundacja Heinricha Bölla i Greenpeace zaapelowały wspólnie do polityków o podjęcie działań, które doprowadzą do przyjęcia na grudniowym szczycie w Kopenhadze sprawiedliwego porozumienia. Sto dni przez Szczytem Klimatycznym sygnatariusze apelu przypominają raz jeszcze, że „moralnym obowiązkiem wszystkich państw jest podjęcie wspólnych działań na rzecz zatrzymania zmian klimatu, i ochrona tych, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki globalnego ocieplenia”.
Źródło: www.greenpeace.org