Leśna edukacja ekologiczna

Polskie leśnictwo ma bogatą i wieloletnią tradycję w edukacji ekologicznej społeczeństwa, kształtującej całościowo relację pomiędzy ludźmi a przyrodą.O prowadzonej przez leśników edukacji można mówić praktycznie od momentu utworzenia 80 lat temu Służby Leśnej Lasów Państwowych.

Na przestrzeni minionych lat zmieniali się jej odbiorcy, metody oraz technika działań edukacyjnych, ale zawsze przyroda z lasem, jako najważniejszym jej elementem, stanowiła główny przedmiot zainteresowania leśników w kontaktach ze społeczeństwem. Ukazując zależność człowieka od środowiska przyrodniczego, leśnicy w swojej działalności edukacyjnej starali się zaszczepić szacunek do przyrody oraz uczyli odpowiedzialności za zmiany dokonywane w środowisku naturalnym. Edukacja ekologiczna jest działaniem stałym, obejmującym całe społeczeństwo a wiec ludzi o różnym wieku, wykształceniu, poglądach politycznych i religijnych oraz statusie materialnym.

Podstawowym celem prowadzonej przez leśników edukacji jest:

  • budzenie i rozwijanie szacunku do lasu i jego wielofunkcyjnej roli,
  • kształtowanie poglądów na temat zasad i celowości prowadzonej gospodarki leśnej, zmierzającej do zrównoważonego użytkowania lasu i ochrony jego wartości,
  • przedstawianie działalności zawodowej pracowników Lasów Państwowych.