Młode wilczki w Puszczy Goleniowskiej

W ubiegłym tygodniu pracownikom Nadleśnictwa Goleniów udało się zaobserwować młode wilki. Świadczy to o tym, że w Puszczy Goleniowskiej zadomowiła się wilcza wataha. Jest to o tyle wyjątkowa informacja, iż obserwacje z ostatnich kilkunastu lat nie potwierdzały występowania wilków na tym obszarze.

Warto wiedzieć, że z końcem ubiegłego roku ruszył wojewódzki zachodniopomorski program monitoringu wilka realizowany wspólnie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie, regionalne dyrekcje lasów państwowych w Szczecinie, Szczecinku, Pile, Drawieński Park Narodowy i koła łowieckie. Końcowym etapem współpracy będzie opracowanie regionalnej strategii ochrony populacji wilka.

Wszystkie dotychczasowe dane potwierdzały występowanie wilka na południu i południowym zachodzie województwa w okolicach nadleśnictw: Borne Sulinowo, Wałcz, Człopa, Tuczno, Głusko, Drawno oraz Mieszkowice i Chojna. Warto przypomnieć, że wilk w Polsce jest gatunkiem ściśle chronionym i nie wolno w stosunku do niego wykonywać jakichkolwiek czynności, które mogłyby zakłócić jego spokojne bytowanie. Podstawowym pokarmem wilków są najczęściej jelenie, sarny i dziki. Ponadto wilki polują na zające, lisy, borsuki, bobry, A nawet gryzonie. Sporadycznie ofiarą wilków padają również zwierzęta gospodarskie, stąd apel do wszystkich właścicieli zwierząt pozostawianych na wolnym wypasie, aby zabezpieczać stada, szczególnie po zmroku, i nie pozostawiać ich na wybiegu bez opieki. O wszelkich stwierdzonych obserwacjach bytowania tych dużych drapieżników (np. odchody, nory, tropy, ofiary czy bezpośrednie obserwacje osobników) należy bezzwłocznie powiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Pojawienie się watahy wilków z młodymi osobnikami na terenie Puszczy Goleniowskiej to widczny znak na to, że populacja wilków w naszym regionie powoli się umacnia, co dobrze świadczy o obecnej kondycji zachodniopomorskiej przyrody.