Powódź to dzieło człowieka
Powodzie towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia.Jest to zjawisko naturalne i nie stanowi zagrożenia dla środowiska, choć łączy się często ze znacznymi ofiarami zarówno wśród ludzi, wszelkich zwierząt jak i stratami materialnymi.
Pierwszą informację o powodzi znajdujemy w Księdze Rodzaju Biblii, kiedy to po 40 dniach i nocach opadów wystąpiły wody zalewając olbrzymie tereny. Potop, bo tak nazwano tę powódź mogła być możliwa szczególnie na terenach półsuchych do których należy m.in. Mezopotamia.
Pierwsze informacje o powodziach w Polsce, wg Kroniki Jana Długosza, miały miejsce w latach 998 i 1118. Najlepiej udokumentowana powódź była w Krakowie w roku 1813. Słupy i tablice powodziowe do dnia dzisiejszego obrazują poziom wody przy klasztorze S.S. Norbertanek.W następnych latach duża powódź była w roku 1934 w zlewni Dunajca.
Obecnie wzrost ilości ludności sprawia, że zaludniane są tereny coraz bliżej zbiorników wodnych, zabudowania stawiane są przy oceanach, morzach oraz przy rzekach.
Natura ma ogromną siłę gdy w piękny słoneczny dzień przechadzamy się wzdłuż górskiego strumienia i przysłuchujemy się szumowi wody ciężko nam jest sobie wyobrazić jak na sile może przybrać i jakich dokonać szkód bo kilku dniach intensywnych opadów...
Musimy nabrać pokory dla natury i zjawisk przyrodniczych bo ma ono ogromną siłę niemożliwą do powstrzymania.