Pracownia ekologiczna na Głebokim
Świetnie położona, wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny i plansze z gatunkami roślin i zwierząt – przy ul. Zegadłowicza 1a w Szczecinie otwarto Edukacyjną Pracownię Przyrodniczą „na Głębokim”.
W zamierzeniu miejsce to ma stanowić punkt wyjściowy dla licznych inicjatyw szeroko pojętej edukacji przyrodniczej i ekologicznej adresowanej nie tylko do placówek oświatowych, ale także do ogółu społeczeństwa.
Pracownia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz różnorodne pomoce edukacyjne o charakterze poznawczym i popularno-naukowym, stworzone specjalnie na potrzeby edukacji Należą do nich plansze poznawczo-poglądowe prezentujące gatunki rodzimej flory i fauny (drzewa, krzewy, grzyby jadalne i niejadalne, ptaki naszych lasów, ryby, zwierzęta leśne, nietoperze, sowy, motyle, owady i in.) oraz różnorodne tablice tematyczne (np. dzik, śród-leśna łąka, stare drzewo, budki lęgowe, warstwowa budowa lasu, ekologiczna rola lasu i in.).
Nad Pracownią położony jest taras widokowy z zejściem na sąsiadujący Staw Wędkarski (zwany także Uroczyskiem) – wymarzone miejsce do prowadzenia zajęć z młodzieżą na świeżym powietrzu pod osłoną lasu mieszanego (warsztaty przyrodnicze, plenery malarskie, spotkania młodzieży w ramach współpracy transgranicznej itd.). Na miejscu można także zapoznać się ze stacją monitoringu przeciwpożarowego Lasów Miejskich.
Pracownia ma charakter kameralny, a zajęcia będą prowadzone w grupach ok. 20 osobowych, co nie oznacza, że w ramach sesji zajęciowej nie jesteśmy w stanie przyjąć większych grup dzieci i młodzieży. Powodzenie działań edukacyjnych polegać będzie na celowym połączeniu zajęć w Pracowni z aktywnością w terenie.
Pracownia będzie bazą oferty edukacyjnej Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin.
W powstanie Pracowni zostały zaangażowane dwie jednostki Miasta , tj. Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Cuma” oraz Zakład Usług Komunalnych.
W otwarciu Pracowni, które odbyło się 20 marca br. oprócz oficjalnych gości, wzięli udział także nauczyciele ze Szczecina i z województwa zachodniopomorskiego, którzy dniu uruchomienia placówki uczestniczyli w seminarium szkoleniowym pn. „Dbamy o środowisko naturalne w życiu codziennym” realizowanym w ramach projektu dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego „Szczecińska siec edukacji ekologicznej na rzecz środowiska”.