Są pieniądze na ochronę przeciwpowodziową

Polska ma ok. 500 mln euro na działania przeciwpowodziowe z funduszy unijnych, głównie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko największego w Europie programu na finansowanie ochrony środowiska.

Pieniądze przeznaczone na różne projekty przeciwpowodziowe
w całej Polsce można wydawać w latach 2007 - 2015. Specyfika realizacji projektów dotyczących ochrony przeciwpowodziowej, czyli długi czas ich realizacji i bardzo wysokie koszty, sprawiają, że konieczny zazwyczaj jest przy ich uruchamianiu montaż finansowy lub etapowanie. Wszyscy, którzy chcą lub realizują już projekty z tego zakresu są zobowiązani do ich zakończenia realizacji i wydatkowania środków do 2015 r.

W całym kraju realizowanych jest wiele inwestycji o charakterze przeciwpowodziowym, w tym na terenach objętych w tej chwili podtopieniami. Na przykład na Podkarpaciu są realizowane projekty przeciwpowodziowe takie jak: budowa prawego wału rzeki Wisłoki w Mielcu (wartość projektu to ponad 107 mln zł) czy zabezpieczenie przed powodzią Rzeszowa i gminy Tyczyn poprzez kształtowanie koryta rzeki Strug (koszt 42 mln zł).

Dodatkowo działania przeciwpowodziowe realizowane mogą być dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach swojej działalności ma środki na przeciwdziałanie skutkom powodzi
i usuwaniu zagrożeń środowiska. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska przyjął specjalny program dla powodzian o wartości ok. 10 mln zł. Środki z tego programu będą mogły być przeznaczone m.in. na gospodarkę wodno - ściekową w ramach usuwania skutków powodzi.

Polityka gospodarowania wodami w Polsce jest realizowana
w ramach nadzorowanego przez Ministra Środowiska systemu ochrony środowiska przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW) i jego regionalne oddziały.

Za prowadzenie prognozowanie pogody i monitoring potencjalnych zagrożeń pogodowych odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Po powodzi tysiąclecia system monitoringu zjawisk pogodowych i ostrzegania przed został zmodernizowany i jest obecnie jednym z najnowocześniejszych
w Europie.