TO SIUP NA SKUP

Wykonana jest z aluminium, służy głównie do przechowywania napojów i ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to niezaprzeczalnie jeden z lepszych materiałów opakowaniowych- tak, to puszka. Dzisiaj trochę o jej cechach i o odzysku.

Puszka charakteryzuje się lekkością, łatwością w transporcie. Pozwala szybko schłodzić napoje i bezpośrednio na niej możemy nadrukować etykiety bez konieczności ich naklejania. Puszka zamiast trafiać na wysypisko może zostać poddana całkowitemu recyklingowi, odzysk z puszek może być prowadzony w nieskończoność, ponieważ nie prowadzi do utraty jakości aluminium. Takie opakowanie musi cechować się antykorozyjnością, nie może w kontakcie z cieczą produkować szkodliwych związków.
Samo aluminium jest produkowane z boksytów. Jest to proces energochłonny i powodujący zagrożenie dla środowiska. My możemy w pewnym stopniu ograniczyć emisję zanieczyszczeń powstających podczas przeróbki boksytu m.in. poprzez zbiórkę puszek ( za 1 kg puszek otrzymamy w skupie około 2 zł). Produkcja aluminium z boksytu jest o 60% droższa od uzyskania go z puszek. Poza tym poprzez recykling zmniejszamy ilość zanieczyszczeń wody o 97% a zanieczyszczenia powietrza o 95%. Przy tym używamy mniej energii i oszczędzamy złoża. Dlatego jeśli mamy możliwość, starajmy się ich nie wyrzucać, a zbierać.

Co dalej z puszką?

W pierwszym etapie wszystkie zebrane puszki są sortowane, do przetwórców trafiają oczyszczone puszki wykonane z aluminium, pozostałe ze stali są złomowane. Następnie w zakładach przetwórczych puszki są pozbawiane małych zanieczyszczeń, brykietowane trafiają do hut i odlewni, gdzie powstają nowe puszki.

Źródło: www.recykling.pl
fot. Marcos André