Skrzydlate myśli

Na większości obozów śpi się w namiotach, oprócz KULING-u, który posiada drewniany domek rozstawiany na plaży, na terenie rezerwatu Mewia Łacha, na Wyspie Sobieszewskiej koło Gdańska. Kolejnym atutem jest odległość od zgiełku miasta. Środek lasu oraz bliskość morza tworzą klimat, którego nie znajdzie się nigdzie indziej. Do tego wszystkiego można wspomnieć o wspaniałych obozowiczach, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz pasją z zakresu zoologii. Często zdarza się, że nowicjusze, którzy mają przyjechać na obóz, obawiają się niewystarczającym poziomem wiedzy z zakresu ornitologii. Właśnie od tego są obozy, żeby wyjechać z zapasem wiedzy, który można potem wykorzystać.
Życie na obozie skoncentrowane jest na ptakach. Sieci kontroluje się co godzinę od świtu aż po zapadnięcie zmroku. Z naturalnych przyczyn, np. deszcz, zwiększa się częstotliwość do dwóch obchodów w półgodzinnych odstępach czasu. Przędza sieci wykonana jest z wytrzymałego nylonu, a wielkość oczek dopasowane są do wielkości ptaków. Są one rozkładane między drzewami, krzewami oraz na otwartej przestrzeni. Kiedy ptak uderzy w sieć, zsuwa się do tzw. „półki”.
Pogoda potrafi płatać figle. Zdarzają się intensywne opady deszczu, które podtapiają namioty, opady śniegu, burze oraz wichury. Nawet temperatury spadające nocą poniżej zera nie odstraszą prawdziwych przyrodników. Ranne obchody z warstwą lodu na wodzie potrafią uprzykrzyć życie obozowicza, kiedy musi kruszyć nogami lód, by skontrolować wszystkie sieci. Ulewne deszcze skutkują wilgotnymi woderami, gumiakami, które ciężko wysuszyć w zimną noc.
Wszystkimi obowiązkami załoga dzieli się po równo. Kiedy obrączkarz obrączkuje ptaki, załoga przygotowuje posiłki, które potem są spożywane wspólnie. Do innych obowiązków należy jeszcze m.in. pranie woreczków, zaopatrywanie punktu w wodę, zakupy.

Pomimo tego, że czas na obozie płynie zupełnie inaczej niż w rzeczywistości, taki obóz jest odpowiednim miejscem, by zbliżyć się do natury, spędzić czas z wyjątkowymi ludźmi
oraz zapomnieć o codziennych problemach.

Obrączkowanie ptaków jest jednym ze sposobów prowadzenia monitoringu ornitologicznego które uważane jest za najdokładniejszą metodę prowadzenia badań liczebności ptaków. Zachęcamy do zapoznawania się z gatunkami ptaków i technikami ich obrączkowania.