„Ocieplenie doprowadzi do większego kryzysu gospodarczego niż druga wojna światowa” – Sir Nicholas Stern, były Główny Ekonomista Banku Światowego.
Mówiąc o skutkach zmian klimatu należy pamiętać o tym, że jest to problem nie tyle przyrodniczy, co społeczno-gospodarczy. Wbrew opinii jaka przeważa w społeczeństwie polskim, zmiany te dotykają każdego z nas. Nie jest to jedynie problem globalny, ale również regionalny, czy loklany. Zmiany klimatu to nie tylko wzrost średniej temperatury powietrza, czy topniejące lodowce. Poniżej prezentujemy najistotniejsze, choć napewno nie jedyne, skutki zmieniającego się klimatu.
Wzrost intensywności i częstości występowania ekstremów pogodowych, takich jak huraganowe wiatry, gwałtowne burze, ulewne deszcze, powodzie, czy długotrwałe susze. W ostatnich latach zjawiska te wyraźnie się nasilają stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, gospodarki oraz powodując straty dla firm ubezpieczeniowych.
Zmiany w wielkości opadów – w części kuli ziemskiej znacznie ich przybędzie,natomiast na innych obszarach zaczną występować częstsze i silniejsze susze połączone z narastającym deficytem wody. Utrudniony dostęp do wody może dotknąć 3,1 mld osób na świecie.
Podniesienie się poziomu oceanów głównie w wyniku topnienia lądolodów i lodowców górskich. Szacuje się, że ocieplenie się klimatu o 1 stopień Celsjusza może spowodować wzrost poziomu wód oceanicznych od 31 do 110 cm. W wyniku podniesienia się poziomu Morza Bałtyckiego o 1 m, Gdańska starówka znajdzie się pod wodą.
Konsekwencjami dla rolnictwa będą zmiany składu gatunkowego lub odmianowego uprawianych roślin. Zmiany klimatu będą sprzyjały bujniejszemu rozwojowi „chwastów” w uprawach. Wzrośnie intensywność porażania roślin przez patogeny i szkodniki. W Polsce szczególnie narażone będą uprawy ziemniaka.
Wzrost zachorowań na niektóre choroby. W obszarach dzisiejszego klimatu umiarkowanego mogą pojawić się schorzenia obecnie występujące jedynie w klimacie tropikalnym. Na przykład w Europie w ciągu kilkudziesięciu lat może pojawić się malaria czy też tropikalna gorączka krwotoczna.
Dodatkowe zagrożenia:
- występowanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia fal upałów
- konflikty regionalne i masowe migracje.
- utrata miejsc pracy – rybołówstwo, turystyka, leśnictwo itp.
- zanikanie mokradeł i wielu gatunków fauny i flory.
Szacuje się, że jeżeli do roku 2020 nie zostaną podjęte odpowiednie działania, straty związane ze zmianami klimatu mogą wynieść 74 tryliony euro.