Szkodliwy motyl

Choć motyle kojarzą się zwykle jako piękne i delikatne owady, to istnieje pewien gatunek, który jest dość uciążliwy... Mowa o szrotówku kasztanowcowiaczku- owadzie żerującym na kasztanowcach.

Kasztanowiec to drzewo, które bardzo często dumnie rośnie w naszych parkach i na obrzeżach dróg. Jego kwiaty i owoce zawierają wiele dobrodziejstw często wykorzystywanych w kosmetyce i zielarstwie. Okres kwitnienia przypada w okolicach maja, dlatego też uznawany jest za symbol nadchodzących matur. Niestety, kasztanowce są atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Ten niewielki owad pojawia się już w okolicy kwietnia i składa jaja tuż przy głównym unerwieniu liści kasztanowca. Tak powstające żerowiska mają brązowy kolor i zwane są minami. Zajęte nimi liście obumierają i opadają. W wyniku tych działań drzewa mają zakłócony cykl życia, są osłabione przez co zimą przemarzają. Drzewa po wieloletnim działaniu szrotówki już nie są tak atrakcyjne i bardzo często zostają wycinane.

Na pomoc kasztanowcom

Istnieją już trzy główne metody zwalczające szrotówki kasztanowcowiaczki:

Metoda naturalna polega na wabieniu sikorek żywiących się gąsienicami, osadzaniu na drzewach innych owadów ( złotook, pasikonik) niszczących jaja i gąsienice szrotówki oraz pająków polujących na dorosłe motyle;

Metoda mechaniczna polega na grabieniu i niszczeniu liści ( w nich zimują poczwarki) poprzez zakopywanie ich lub spalanie. Inny sposób to lepowanie pnia folią z klejem i feromonem przyciągającym młode owady;

Metoda chemiczna to szczepienia drzew pestycydami owadobójczymi i grzybobójczymi, które działają jedynie na wybrane szkodniki;
Najprostszą i zarazem skuteczną metodą jest metoda mechaniczna, stosujemy ją gdy drzewo nie jest silnie zaatakowane, owocuje i nie gubi wszystkich liści. Szczepienie pestycydami stosujemy w ostateczności, kiedy stan kasztanowca ulega pogorszeniu.

Co, jak i kiedy?

Jak przedstawia Fundacja Nasza Ziemia w swoim Programie Pomóżmy Kasztanowcom, istnieje harmonogram stosowania metod pomocy w zależności od pór roku:

- styczeń, luty, marzec: usuwanie resztek zasolonego śniegu
- przełom marca i kwietnia: lepy feromonowe
- koniec marca do końca kwietnia: iniekcje starym preparatem Treex
- koniec marca do połowy maja: iniekcje nowym preparatem Treex
- od kwietnia do końca maja: wlewki doglebowe, np. chlotianidyna
- od kwietnia do początku lipca:opryski preparatami Dimilin lub Rimon
- od kwietnia do końca września: pułapki feromonowe
- lipiec: I grabienie i utylizacja liści
- lato: podlewanie w razie suszy
- od sierpnia do listopada: II grabienie i utylizacja liści

Grabie w dłoń!

Lipiec to okres kiedy możemy działać i chronić nasze drzewa. Już teraz możemy chwycić grabie i sprzątać obumarłe liście. To nas nic nie kosztuje, a naprawdę pomaga. Zawalczmy o nasze kasztanowce! One na pewno odwdzięczą się schronieniem w letnie, upalne popołudnia i będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat.

Źródło: http://www.pomozmykasztanowcom.pl/
fot. Maciej Boryna, Wikimedia commons