W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku
Postrzegane są jako gatunki wyrządzające szkody i straty finansowe - wydra, bóbr i wilk nie maja dobrego wizerunku, czas to zmienić. Już w najbliższy poniedziałek w pracowni ekologicznej „Na Głębokim” rozpoczną się dwudniowe warsztaty, które mają obalić stereotypy narosłe wokół „groźnej” trójki.
Warsztaty pod hasłem: „W słowach kilku o wydrze, bobrze i wilku” odbędą się 6 i 7 grudnia w godz. 9.00 do 15.30 w Edukacyjnej Pracowni Przyrodniczej „Na Głębokim” w Szczecinie (budynek dawnej Straży Leśnej przy stawie Uroczysko naprzeciwko Restauracji VIRGA przy pętli tramwajowej 3 i 9).
Warsztaty skierowane są do przede wszystkim do osób, które wydrę, bobra i wilka postrzegają negatywnie. Są to np. właściciele stawów, hodowcy bydła, leśnicy i rolnicy.
Celem warsztatów jest zmiana tego wizerunku, z jednej strony poprzez przedstawienie istotnej funkcji, jaką wszystkie te gatunki zwierząt spełniają w środowisku, z drugiej poprzez zaprezentowanie metod minimalizacji szkód, jakie ich obecność może powodować.
Warsztaty prowadzić będzie osoba z Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Podczas spotkania połączona zostanie wiedza specjalistyczną na temat biologii tych ssaków z ciekawymi metodami i technikami nauczania.
Fundacja przygotowała także dla uczestników warsztatów materiały edukacyjne (pakiet edukacyjny, prezentacja multimedialna, filmy, broszury), które stanowić będą cenne narzędzie do prowadzenia różnych działań edukacyjnych zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i w edukacji dorosłych.
Warsztaty są dofinansowane ze środków Mechanizmu Finasowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu: "Szczecińska sieć edukacji ekologicznej na rzecz środowiska". Udział w zajęciach jest bezpłatny i został podzielony na 3 podbloki. Pierwsza grupa szkoleniowa (25 osób) odbędzie warsztaty w poniedziałek druga grupa (25 osób) we wtorek. Jest jeszcze kilka miejsc wolnych.
To pierwsze warsztaty z tego cyklu, kolejne maja się odbyć na przełomie stycznia i lutego oraz marca i kwietnia przyszłego roku. Chęć uczestnictwa w warsztatach można zgłaszać dzwoniąc pod numer: (91) 42 45 625 begin_of_the_skype_highlighting (91) 42 45 625 end_of_the_skype_highlighting lub pisząc na adres: icichun@um.szczecin.pl
Edukacyjna Pracownia Przyrodniczej „Na Głębokim” cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Otwarcie placówki z końcem marca 2010 r. zapoczątkowało nowe możliwości edukacji z zakresu przyrody i ekologii dla mieszkańców. Zajęcia w pracowni szczególnie upodobali sobie najmłodsi odbiorcy wraz z opiekunami. Bezpośrednie położenie przy Uroczysku, w osłonie lasu, daje możliwości przeprowadzenia zajęć w nietypowej scenerii.
W kwietniu tego roku w pracowni rozpoczął się cykl prelekcji, który cieszył się dużym zaciekawieniem, szczególnie wśród przedszkolaków. Latem odbywały się dni otwarte pracowni. Akcja ta cieszyła się powodzeniem mieszkańców Szczecina i turystów. Tylko w lipcu sierpniu pracownię odwiedziło ok. 300 osób.
Rok szkolny 2010/2011 to zajęcia dla szkół, szkół o ośrodków specjalnych, klubów osiedlowych położonych na terenie Obszaru Metropolitarnego Szczecina. Zajęcia odbywają się w pracowni oraz w terenie w formie wykładów, ćwiczeń, prelekcji i pogadanek. Wyjątkowa atrakcja to zajęcia z udziałem żywych zwierząt (jeży, tchórzofretek, sów, jenotów, lisów). Wszystko po to, żeby dzieci mogły się lepiej zagłębić w świat przyrody.
Zimą odbędą się zajęcia „Czy powinniśmy pomagać zwierzętom w zimie”, obejmujące wyjścia terenowe do paśnika, rozkładaniem karmy i lizawek, rozpoznawaniem tropów.