Wiatraki na Bałtyku
Elektrownie wiatrowe ulokowane na morzu są uznawane za najefektywniejsze. Wiatraki pracują tam mocniej i dostarczają więcej czystej energii.
Bałtyk ma jedne z najlepszych w Europie warunków do rozwijania energetyki wiatrowej.
Od lata z tego potencjału korzysta Dania. Chodzi nie tylko o wiatr, ale o miejsca odpowiednie do instalacji wiatraków. Ich budowie sprzyja np. Ławica Środkowa. Właśnie tam planowane są inwestycje. Wiatraki chcą postawić m.in. Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Baltex Energia Wiatrowa. Mieczysław Twardowski, pełnomocnik Baltexu, zapowiada na łamach "Dziennika Pomorza", że produkcja jednej megawatogodziny z wiatraków będzie tańsza niż w przypadku elektrowni jądrowej i porównywalna z kosztem produkcji w elektrowniach węglowych.
Ławica wiatraków
90 km na północ od Ustki - m.in tam mają kręcić się gigantyczne turbiny. Baltex chce postawić ich 260. Na razie otwarte pozostaje pytanie o wpływ inwestycji na ekosystem. Tak wielka budowa to poważna ingerencja w środowisko naturalne. Wiatraki staną na gigantycznych betonowych podstawach. Każda z nich będzie ważyć 3000 ton! Inwestycją w wiatraki na Ławicy Północnej zainteresowana jest także PGE. „Rzeczpospolita’ podała, że grupa planuje zainwestować w wiatraki 13,4 mld złotych. Inwestycje nie będą się wykluczać. Być może zatem powstanie polska ławica wiatraków.
Jakie zalety mają elektrownie wiatrowe na morzu?
Przede wszystkim nie ingerują w krajobraz. Nie wszyscy chcą oglądać gigantyczne turbiny, o wysokości nierzadko porównywalnej do najwyższych polskich wieżowców. Zwłaszcza, że wiatraki są dostrzegalne z wielu kilometrów. Dość przypomnieć sytuację w nadmorskich Dębkach. W turystycznej miejscowości mieszkańcy oprotestowali inwestycję w wiatraki (miały powstać przy brzegu).
– Każde źródło odnawialne ma przewagę nad energetyką atomową i konwencjonalną, a także nad elektrowniami wodnymi, które niszczą rzeki. Mimo to należy najpierw oszczędzać energię, dopiero potem stawiać kolejne inwestycje – mówi prof. Skóra.
Od inwestycji nie uciekniemy. Pozostaje tylko wybór drogi. Albo archaiczna energetyka węglowa, od której świat będzie odchodził, albo atom z nierozwiązaną kwestią radioaktywnych odpadów, albo wreszcie OZE - rozwiązanie najbardziej neutralne dla środowiska. Jeśli inwestorzy podejdą do sprawy rzetelnie, już niedługo dowiemy się, czy wiatraki na Ławicy Północnej będą mogły dać nam czystą energię.