Zoo Michaela Jacksona

Miłośnicy zwierząt martwią się, co będzie z menażerią egzotycznych zwierzaków, którymi opiekował się w swojej posiadłości Michael Jackson (†). Najsłynniejszy z nich to bez wątpienia szympans Bubbles, którego piosenkarz adoptował z ośrodka w Teksasie w 1985 roku. Przyjaźń między tą dwójką stała się jednym z elementów image’u króla popu, który chętnie pokazywał się w towarzystwie tego zwracającego uwagę kompana podczas koncertów, nagrań nowych singli, a nawet spotkań z przyjaciółmi.

Niestety, gdy Bubbles w pełni dojrzał i w sposób charakterystyczny dla niemal wszystkich małp zaczął przejawiać swój mocny, mało kompromisowy charakter, stał się dla Jacksona zbyt kłopotliwy (w tym agresywny) jak na domowego zwierzaka. Szympans trafił zatem najpierw do profesjonalnego trenera, a następnie do Centrum dla Dużych Małp na Florydzie.

Szympans to jednak tylko jeden z ulubieńców Jacksona. Na terenie miniaturowego zoo w Nibylandii (ang. Neverland) mieszkały też m.in. tygrysy Thriller i Sabu – które obecnie znajdują się w azylu dla wielkich kotów w Kalifornii – amazonka żółtoszyja Rikki, a także „niedźwiadek” koala i cała rzesza innych stworzeń, z których większość trafiła do rezerwatu dzikiej przyrody Banjoko Wildlife Preserve w Arizonie.

Okrzyk Króla Polu do natury.
Jackson swoją miłość do przyrody przekazywał również w swojej twórczości między innymi w utworze "Earth Song".

Ogród zoologiczny ma pełnić przede wszystkim rolę edukacyjną i rekreacyjną, jednakże nowoczesne placówki tego typu zazwyczaj mają też bazę naukową potrzebną do systematycznych badań nad hodowanymi gatunkami. Ogrody zoologiczne odgrywają bardzo dużą rolę w zachowaniu gatunków, które wyginęły w warunkach naturalnych lub są na granicy wyginięcia, przykładem może być proces przywracania przyrodzie żubra, konia Przewalskiego czy jelenia milu.

Najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich jest Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Został założony w 1797 roku z inicjatywy botanika i doktora medycyny Johanna Gottlieba Schultza. Początkowo działał jako Ogród Botaniczny z niewielką, stale rozbudowywaną częścią zoologiczną.
Najstarszym ogrodem stricte zoologicznym jest Ogród Zoologiczny we Wrocławiu założony w 1865 i przejęty w 1945 przez Polaków.
W Polsce jednym z pierwszych zwierzyńców z prawdziwego zdarzenia był prywatny zwierzyniec S.K. Pietruskiego otwarty w 1833 roku w Podhorodcach. Natomiast najstarszym ogrodem założonym od początku w Polsce jest Ogród Zoologiczny w Poznaniu, założony w 1874, formalnie zarejestrowany w 1875.