Na nowy rok - recykling szkła

Wraz z nowym rokiem 2010 ekipa EkoTrendy składa najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu proekologicznych zmian w naszym otoczeniu.

Zacznijmy od początku roku. Pozostałości po świętowaniu nadejścia nowego roku zazwyczaj obfitują w różnego rodzaju odpady, część z nich może być cennym surowcem wtórnym np. szkło.

Stosując stłuczkę szklaną jako surowiec wtórny w formie składnika zestawu szklarskiego, tj. wsadu do pieca, można ze starego wyrobu otrzymać nowy, wartościowy wyrób. Wykorzystanie stłuczki w produkcji nowych wyrobów szklanych ma uzasadnienie ekologiczne, technologiczne i ekonomiczne. Bezpośrednie korzyści ekologiczne, wynikające z zagospodarowania stłuczki, polegają na wyeliminowaniu szkła, materiału trudno ulegającego rozkładowi, z odpadów trafiających na wysypiska. Pośrednie korzyści ekologiczne związane są z topieniem zestawu szkła o zwieszonym udziale stłuczki szklanej, wskutek czego zmniejsza się emisja spalin, a wraz z nimi emisja do atmosfery ekotoksyn: CO, NO, SO itp.

Z punktu widzenia ekonomicznego udział stłuczki w zestawie pozwala na obniżenie zużycia ciepła potrzebnego do wytopienia szkła ze stłuczki. Teoretyczna ilość ciepła potrzebnego do wytopienia szkła ze stłuczki wynosi ok. 66% ilości ciepła potrzebnego do wytopienia szkła z zestawu szklarskiego. Większa ilość stłuczki w zestawie – to mniejsza korozja ściany basenu pieca wannowego,a także mniejsze rozpylanie zestawu w piecu, a zatem im mniejsza korozja materiałów ogniotrwałych przestrzeni ogniowej pieca, wylotników palników, komór regeneracyjnych. Ogólnie przyjmuje się, że jeden kilogram stłuczki zastępuje 1,2 kg surowców obniżając jednocześnie koszty surowcowe zestawu.

Z punktu widzenia technologicznego dodatek stłuczki do wsadu jest bardzo pożądany. Stłuczka o odpowiednich parametrach, a więc właściwie oczyszczona i rozdrobniona topi się w niższych temperaturach (1000C), dzięki czemu tworzy szybciej niż pozostałe składniki fazę ciekłą, co znacznie przyspiesza przebieg reakcji topnienia szkła. Oczywiste jest, że ilość dodawanej stłuczki nie może wzrastać w nieskończoność. Jak wykazuje doświadczenie światowych producentów szkła, udział stłuczki tradycyjnie uważany za graniczny, równy 35% jest coraz częściej przekraczany. W amerykańskich hutach stosuje się od 15-50% stłuczki w zestawie, a zauważa się tendencję do stosowania 80%. Według ekspertów angielskich udział stłuczki może podnieść nawet do 90%.

Aby recykling szkła funkcjonował w praktyce musimy utrwalić nawyk zbierania i segregowania odpadów szklanych.

Każdy dzień jest najlepszy aby zacząć, bądź EkoTrendy!