Polska zamyka listę NATURA 2000
Rada Ministrów przyjęła listę nowych obszarów NATURA 2000. Zakończył się w ten sposób okres wyznaczania terenów objętych tą formą ochrony w kraju z wynikiem: 142 obszarów ptasich i 817 obszarów siedliskowych, które łącznie pokrywają 21 procent kraju.
Rada Ministrów na posiedzeniu 28 października br. przyjęła 453 nowe obszary siedliskowe i 78 powiększeń obszarów już zaakceptowanych przez Komisję Europejską w ramach europejskiej sieci Natura 2000.
Polska proponując uzupełnienie obowiązującej do tej pory listy o 453 obszary, wypełniła obowiązek ustanowienia sieci Natura 2000 w naszym kraju.
Dokumenty zaakceptowane przez Radę Ministrów trafią do Komisji Europejskiej, gdzie zgodnie z Dyrektywą siedliskową będzie odbywała się ich weryfikacja.
Teraz rozpoczyna się okres zarządzania tymi terenami, w tym przygotowywania razem ze społecznościami lokalnymi planów ochronnych.
Za opracowanie uzupełnionej listy obszarów naturowych od 15 listopada 2008 r. odpowiada Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która wraz z regionalnymi dyrekcjami ma w kompetencjach także wydawanie decyzji środowiskowych dla inwestycji powstających na terenach objętych siecią NATURA 2000.
Obszary Natura 2000 tworzą system ochrony zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierząt czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Jest on wdrażany od 1992 r. Polska rozpoczęła tworzenie sieci NATURA 2000 po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., tym krokiem wypełniła jedno z postanowień Traktatu Akcesyjnego.
Obszary Natura 2000 wyznacza się na podstawie dwóch dyrektyw: ptasiej i siedliskowej. Wyznaczanie obszarów w Polsce prowadzone było na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej w oparciu o kryteria naukowe.
Jedynym wymogiem dla prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach NATURA 2000 jest konieczność zachowania chronionej populacji czy siedliska w stanie nie gorszym niż w chwili wyznaczenia obszaru, a planowane inwestycje muszą zostać poddane ocenie oddziaływania na środowisko.
Status obszaru Natura 2000 otwiera szansę dla nowych kierunków rozwoju oraz dodatkowe płatności ze środków Unii Europejskiej. Można go wykorzystać na wiele sposobów: do promocji regionalnych produktów i usług, rozwoju turystyki, do pełnienia funkcji edukacyjnych i naukowych, może on też być inspiracją do proekologicznej praktyki w gospodarce np. wdrażania form rolnictwa bliższego naturze oraz dla rozwoju turystyki przyjaznej środowisku.
Aby lepiej poznać przepisy dotyczące sieci NATURA 2000 i przełamać negatywne stereotypy na jej temat Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z Ministerstwem Środowiska prowadzą także działania promocyjne, takie jak np. realizowany w 2009 r. ogólnopolski projekt „NATURA 2000 Miejsca żyjące – miejsca do życia”.
źródło: www.mos.gov.pl