Nietoperze słuchają sąsiadów. Nasłuchiwanie nietoperzy.

Biolog Yossi Yovel z Weizmann Institute of Science wraz z niemieckimi kolegami badał zjawisko echolokacji u nietoperzy. Od dawna wiadomo, że zwierzęta te dzięki wysyłaniu ultradźwięków a następnie odbieraniu ich odbicia od przedmiotów czy zwierząt są w stanie sprawnie poruszać się w całkowitych ciemnościach. Częstotliwość tych dźwięków jest różna, uzależniona nie tylko od gatunku, prędkości lotu oraz otoczenia, ale także od tego co nietoperz robi w danej chwili. Wiadomo na przykład że częstotliwość wysyłanych dźwięków wyraźnie wrasta podczas polowania w porównaniu ze spokojnym lotem, podczas którego nietoperz tylko unika przeszkód.

Teraz wiadomo, że nietoperze potrafią także korzystać z dźwięków wysyłanych przez ich polujących pobratymców. Według naukowców zwierzęta te mają utrwalony w pamięci swego rodzaju „wzorzec dx wieku” do którego odnoszą zasłyszane dźwięki.

Dzięki temu nie tylko wiedzą dokładnie gdzie poluje sąsiad, ale także gdzie znajduje się potencjalnie dobre łowisko. W doświadczeniach wykazano, ze nietoperz któremu odtwarzano dźwięki towarzysza, był w stanie lecieć podobnie jak sąsiad, by znaleźć smakowitego owada na końcu trasy. Komputerowy model naśladujący porównywanie dźwięków przez nietoperze, jaki niedawno powstał, ma pomóc w zrozumieniu innych zagadek zachowania się tych fascynujących zwierząt. Już teraz wiadomo, że dzięki porównywaniu zasłyszanych głosów z „wewnętrznym wzorcem” zwierzęta nie przeszkadzają sobie wzajemnie podczas lotów w grupie.

Źródło: Ekologia.pl
fot. Grzegorz Wysocki, Wikimedia commons

Ekspertyzy chiropterologiczne, inwentaryzacje nietoperzy