Proszony gość

Lato w pełni, piękna słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu przed domem, grillowaniu z przyjaciółmi. Tylko jak pozbyć się uporczywych komarów, które w kółko brzęczą nad uchem i zostawiają swędzące bąble na naszej skórze? Jest na to sposób!

Mały i niepozorny, a jakże pożyteczny! Ten ssak będzie w stanie rozprawić się z uporczywymi komarami. W ciągu jednej nocy jest on w stanie zjeść aż 2000 komarów. Dlatego też idealnym pomysłem będzie zaproszenie takiego nietoperza do swojego ogródka.

Jak powinna wyglądać skrzynka dla nietoperza?

Przede wszystkim materiałem służącym do budowy musi być nieheblowana i nieimpregnowana deska o grubości od 2 do 2,5 cm. Konstrukcja skrzynki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa przed drapieżnikami i ptakami. Odległość pomiędzy ścianą frontową i tylną musi wynosić od 5-14 cm, waha się to w zależności od preferencji danego gatunku nietoperzy. Tylna ściana powinna być ponacinana, by nietoperze mogły swobodnie się po niej poruszać. Otwór w budce ma mieć kształt 15- 20 mm szczeliny i znajdować się na dole skrzynki. Budkę można budować przy pomocy gwoździ, jednak istotne jest to, aby była ona szczelna, dobrą praktyką jest obijanie jej papą, alby zwiększyć absorpcję ciepła.

Domki wieszamy po południowej stronie na ścianie budynku lub na drzewie, w odstępie co 50-100 m. Najkorzystniejsze miejsce to nasłonecznione i osłonięte od wiatru i deszczu.

Budki można zrobić samemu lub kupić gotowe przez Internet.

Zasiedlenie skrzynek przez nietoperze może nastąpić bardzo szybko, lub trwać nawet kilka lat. Aby przekonać się czy nasza budka została zamieszkana możemy prowadzić wieczorną obserwację, lub sprawdzić czy gromadzone są w niej odchody. Najlepsza pora na kontrolę i czyszczenie to przełom jesieni i zimy ( czas od października do marca). W czerwcu i w lipcu nie należy sprawdzać skrzynek, ponieważ jest to okres porodów i wychowywania małych nietoperzy.

Źródło: nietoperze.pl
fot. bmpankowscy.pl