Święto Nietoperzy

W ponad 30 krajach na całym świecie każdego roku w ostatni weekend sierpnia odbywają się różnego typu wydarzenia związane z Międzynarodową Nocą Nietoperzy. 29 sierpnia 2014 r. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej z myślą o nietoperzach oraz ich miłośnikach zorganizował w Supraślu własne święto nietoperzy.

Uczestnicy spotkali się w siedzibie PKPK, gdzie w pierwszej części spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację nt. projektu „Natura Nietoperza”, a także podyskutować o dawnych i współczesnych uprzedzeniach w stosunku do tajemniczych latających ssaków – przybyli goście wykazali się doskonałą wiedzą i nie pozostawili żadnych wątpliwości co do własnej, bardzo pozytywnej postawy wobec omawianej grupy zwierząt.

W dalszej części supraskiej Nocy Nietoperzy odbyły się ćwiczenia terenowe z zakresu budowy, wywieszania, konserwacji i kontrolowania skrzynek dla nietoperzy. Okazały się one silną zachętą do czynnej ochrony przyrody dla biorących udział w imprezie - w rozmowach z prowadzącym opracowywali oni odpowiednie rozwiązania, które posłużą ich zastosowaniu na prywatnych posesjach.

Uroczystość w PKPK była także okazją do przedstawienia nowej, stałej ekspozycji, która obrazuje najważniejsze aspekty z życia nietoperzy - utworzono ją w ramach realizacji ww. projektu, który funkcjonuje m.in. dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Specjalna przestrzeń zaaranżowana została w części muzealnej PKPK. Przedstawia ona wybrane fragmenty środowiska nietoperzy (m.in. dziuplasty pień, zajmowane przestrzenie w budynkach czy schronienia zimowe), i będzie pomocna w dalszych działaniach edukacyjnych pracowników Parku, a także powinna stanowić dodatkową ciekawostkę dla odwiedzających to miejsce.

O zmroku uczestnicy Nocy Nietoperzy udali się na „detektorowe łowy”. Nad rzeką oraz w otoczeniu siedziby PKPK nasłuchiwano przelatujących i żerujących nietoperzy za pomocą specjalnego sprzętu. Każdy z uczestników w zapadających ciemnościach miał okazję udać się na wędrówkę w świat dźwięków niesłyszalnych przez ludzkie ucho. W czasie wycieczki dzięki detektorom zanotowano nietoperze z 4 rodzajów - okazało się, że sąsiedztwo siedziby Parku jest dość intensywnie wykorzystywane przez te ssaki. Udało się także kilka obserwacji na tle ciemniejącego nieba – dostrzeżono m.in. borowce przelatujące nad doliną Supraśli oraz mroczki późne krążące wokół budynków.

Całemu przedsięwzięciu sprzyjały nie tylko wysiłki organizatorów oraz zaangażowanie gości, ale także warunki pogodowe. Uczestnicy spędzili dalszą część dość ciepłej i bezwietrznej Nocy Nietoperzy przy ognisku, oglądając prezentację tematycznych slajdów z wyjątkowym tłem muzycznym. Należy podkreślić szczególny wkład pracowników PKPK, którzy na żywo stworzyli muzykę (elektroniczny sampling oraz gitara elektryczna) wzbogaconą o… głosy nietoperzy! Dzięki temu uczestnicy mogą pozostawić w pamięci niezwykłe widowisko przyrodniczo-wizualno-muzyczne.

Źródło: http://www.nietoperze.pl/
fot. http://www.polskieradio.pl/

Ekspertyzy chiropterologiczne, inwentaryzacje nietoperzy
Eksperci EkoTrendy:
mail. ekspert@ekotrendy.pl
tel. +48 501 95 95 35